1 Aylık Dolar Fiyatı Grafiği

10 Haziran 2018, 11:40 7.088 görüntülenme

Doların Türk Lirası arasında gerçekleşen sert düşüş ve yükselişler sonrasında 1 ay dolar fiyatı grafiği ile kısaca geçen süreçten elde edilen veriler gelecek dolar fiyatı üzerinde neler anlatmaktadır. Dolar fiyatında görülen dış kaynaklı etkiler yanında yurt dışında gelen yatırım girişimleri ile doların fiyatının düşmesi beklenmesi ise yapılan grafikli bir ay dolar analizi ile gerçeklik temellerini oluşturmaktadır.
Doların gerçek değerlerine düşmesi için gerekli olan ise dolar Tl dengesinin sağlanmasıdır. Burada Türk Lirasının nasıl değer kazanacağı ile sorun ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Merkez bankası faiz artırımı kararlarının alınması ve özellikle petrol ürünlerinde pompa fiyatı sabitlenmesi ile doların etkisi vatandaşlara yansıtılmasının durdurulması gerçekleşmiştir. Genel seçim atmosfere içinde yapılan açıklamalar ile dönemsel olarak doların fiyatı fırlayarak dolar 5 tl sınırına dayanırken yapılan Merkez Bankası faiz artırımı kararı sonrasında doların hızı kesilerek Türk lirasının değer kazanmasının önü açılmıştır. Yapılacak olan seçim sonrasında dolar fiyatı oluşacak istikrar ortamının devam etmesi ile düşüş yoluna devam ederken hareketlenecek olan turizm sektörü verileri ise döviz girdisinin artmasını sağlatacaktır.
1 aylık dolar fiyatı grafiği incelendiğinde doların küçük çıkışlar ile 4.60 tl bandını zorladığı bunun yanında düşüş aralığında ise 4.24 TL taban dolar taban fiyatının oluşmasını sağlamıştır. Dolar grafiği bakıldığında 4 Haziran haftasında 4.60 tl civarında başladığı haftaya ise 4.46 tl değeri ile tamamlamıştır. Doların fiyat dengesinde meydana gelecek değişkenlerin ve Türk Lirasının değer kazanması ile dolar fiyatı esnek ve serbest kur içinde değer kazanma beklentisinden daha ziyaede bekle gör ile seçimlerin sonuçlarını izlemeye başlamıştır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.