10 Bin Dolara Dünya Turu

6 Mayıs 2018, 11:10 4.297 görüntülenme

191 metre uzunluğu ile dünyanın önde gelen butik ve lüks gemisi 900 kişilik yolcu kapasitesine sahip ve hizmetleri ile in planda olan tur gemisidir. Geçtiğimiz yıllarda özellikle 2017 yazının turizm açısından sancılı yıl olarak geçmesi yeni yatırım ve yeni teşvikler ile gündemde yerini almıştır. Uygun zamanlarda ekonomik verilerin düzene girmesi ve dolar girişi sağlanarak dolar fiyatı düşüşlerine neden olmak için özellikle turizm sektöründe büyük yatırımlar yapılmıştır. Bir turizm bakanlığımız tarafından fuarlarda özenle durulan ve titizlikle planlanan çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Doların ateşini kısa vadede düşürmesi bakımından direk sıcak dolar girdisi olarak görülen turizm beklentilerin karşılanması için hazırlıklarını yapmaktadır. 191 metre boyunda ve 850 yolcusu ile ultra lüks dünya turu gemisi rotasını Kuşadası limanına çevirerek yapılan hazırlıkların sonuçlarını ortaya cıkartmaktadır.

Royal Caribbean Cruise tur firması tarafından 5-10 bin dolar arasında değişen ücretler ile dünya turu düzenleyen en seçkin firma olmaktadır. Firmanın Türkiye iletişim ve pazarlama direktörü Cihangir Canıyılmaz ise gelecek olan geminin devam edecek olan Cruise gemilerinin rotasını değiştirmelerine yardımcı olacağını yapmış olduğu açıklama ile belirtmiştir. İlk gemide Amerikalı ve İngilizlerden yer alan bir kafilenin olduğu ve 1 çalışanın 2 kişiye hizmet vermiş olduğu gemi 15 Mayıs tarihinde Kuşadası limanına yanaşacaktır. Türkiye turizm bakımından yeni ataklar ile ülkeye dolar girişini artırmanın yanında dünya genelinde tanınmasını artırmaktadır. Burada da girdi ile cıktı dengesinde oluşacak far dolar fiyatları üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

Uzun vadede kazanmak için ise devam eden Dünya turlarında ülkemizin de pay sahibi olmasıdır. Ülkemizin geçmiş yıllarda Dünya turlarının başladığı merkez olmasında yer alması veya Turların İstanbul çıkartması ile son bulması mümkündür. Yaşanılmış olan talihsizliklerden dolayı ülkeye turist girişi son birkaç yıldır dip seviyelere düşmüş ve buda dolar üzerinde olumsuz etki yaratmıştır. Yatırımcılarda gene artan turist sayısına bağlı olarak hizmet sektöründe ve inşaat sektöründe aktif olarak canlanma beklemektedir. Bu özelliğinden dolayı döviz yorumcuları dolar girdisinin enflasyondan reklama kadar geniş bir alanda etkilisini hissettirmesini beklemektedir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.