7143 Borç Yapılandırma Resmi Gazete

18 Mayıs 2018, 11:14 1.008 görüntülenme

Birçok borçlunun merakla beklediği torba yasa borçların yeniden yapılandırılması 7143 Borç Yapılandırma Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Genel af beklentileri içinde çıkartılmış olan yeni torba yasa içinde belirlenmiş olan torba yasa affı konuları yer almaktadır. Meclis tarafından çıkartılan son yasa olarak uygulamaya başlanılan torba yasa resmi gazete cumhurbaşkanı onayı sonrasında yayınlanarak kanunlaşmıştır.

Emekliye bayram öncesi 1000 tl ikramiye verilmesi, köprü yolların kacak geçiş cezalarının düşürülmesi şeklinde onlarca indirim yasa içinde yer almaktadır. Vergi daireleri ve sgk borçlarının yeniden yapılandırılması yanında bağ kur borcu bulunan vatandaşlarda gene 7143 Borç Yapılandırma Resmi Gazetede  yayınlanan torba yasa ile af kapsamında yer almaktadır. Yasanın birçok maddesinde ise 31 Mart dahil ve öncesini kapsayan borçların yapılandırılması mümkün olmaktadır. Bu nedenle motorlu taşıt vergilerinin yeniden yapılandırılması ve bu yapılandırmaların en az iki taksitinin ödenmesi gereklidir. Bu kısımda borçların aksatılmadan en azından ilk iki taksitinin ödenmesi gereklidir. Devam eden süreç içinde yasanın sunduğu avantajlar neticesinde borçların iki defa zamanında ödenmemesi gibi bir sorun yapılandırılmanın bozulmasını önlemektedir. Bu nedenle torba yasa borç yapılandırma işlemleri için gerekli olan kritik iki ödeme zamanı kaçırılmaması gereklidir. İnternet vergi dairesi yanında kurumların vergi daireleri tarından en fazla 18 taksit şeklinde taksitlendirme yapılmaktadır. Yapılmış olan torba yasa affı 2 ayda bir ödenerek aslında 36 ay taksit şeklinde düşünmek mantıklı olmaktadır. Bunun yanında borçların yeniden yapılandırılması ve bu maksatla tekrar borç düzenlemesinde borcunu peşin ödemek isteyenlerde faizlerin yüzde doksanını sildirerek ödemesini yapabilmektedir.

Torba yasa; 7143 Borç Yapılandırma Resmi Gazete 18 Mayıs yayınında yer almaktadır. Merakla beklenilen 2018 torba yasa cıktı mı başladı mı soruları ve torba yasanın yayınlanması yanında içerikleri detaylı olarak sunulmaktadır. Torba yasa affı kimleri kapsadığı kısmında detaylar için resmi gazete 18 Mayıs 2018 tarihli sayısına bakmak yeterli olacaktır. Resmi gazete 18 mayıs 2018 torba yasa maddeleri ve detayları torba yasanın aslı ve içeriği taksit sayıları linkte yer almaktadır.

yapılandırma

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.