7143 Torba Yasa Uygulama Taslak Tam Metin

21 Mayıs 2018, 15:09 1.040 görüntülenme

7143 Torba Yasa Uygulama Taslak Tam Metin:Torba yasa olarak meclisin son iş gününde çıkartmış olduğu ve 7143 sayılı kanun olarak bilinen borçların yeniden yapılandırılmasını sağlayan çalışma Cumhurbaşkanı onayından sonra resmi gazetede 18/05/2018 tarihinde 30425 sayılı yayınında yer alarak kanunlaşması son şeklini almış oldu. 2018 torba yasa affı maddeleri üzerinden merak edilenler kısa açıklamalar sonrasında gündemde yer almıştır. 163 maddeden ibaret olan torba yasa affı uygulama kısmı için torba yasa uygulama taslak metin hazırlanarak ilgili kurumlara gönderilmesi ve gib gov tr üzerinden torba yasa affı 2018 yapılandırma butonunun açılması merakla beklenilmektedir.

Torba yasa affı 2018 borçların yeniden yapılandırılması yanında 31 Mart tarihi baz alınmaktadır. Burada 31 Mart tarihi öncesinde tahakkuk eden tüm borçların kapsama gireceği düşünülürken yayınlanmış olan taslak metin incelendiğinde; torba yasa 2018 affı içinde yer alan borçların yeniden yapılandırılması kısmında borçların ödeme zamanlarının 31 Mart dahil önceki ayları kapsamı şeklinde uygulama taslak metninde yer almıştır. Torba yasa maddeleri 7143 nolu borç yapılandırma yasasında belirtilen tarik olan 31 Mart son ödemesi gelmiş olan borç olarak ele alınması gereklidir. Mart ayı içinde tahakkuk eden fakat ödeme tarihi Nisan veya sonraki aylar olan borçlar için ise yapılandırma söz konusu değildir. 7143 sayılı torba yasa maddeleri genel başlıkları ile bakıldığında şu tarz borçların yeniden yapılandırılmasını sağlarken 31.12.2013 tarihinden önce kesinleşmiş olan 100 tl ve altında yer alan borçların tamamen silinmesini sağlamaktadır. Borçların yeniden yapılandırılması için 2018 torba yasa uygulama kısımlarında yer alan ana maddeler ise  trafik para cezaları, vergi düzenleme ceza afları, vergilerde kaynaklı olan usulsüz ve özel usulsüzlüklerden dolayı alınmış olan cezaların yarıya düşürülmesi, belediyeler bakımından ise su parası, atık su bedeli gibi kısımlarda 31 Mart tarihi dahil öncesinde ödeme zamanı gelmiş olan borçların
yapılandırılması söz konusu olmaktadır.

Torba yasa borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik çıkartılmış olan 7143 nolu borç yapılandırma kanunun uygulamasında baz alınan Borçların Vadesinin 31 Mart olmasıdır. Borç yapılandırma uygulama metni ve torba yasa bor. Yapılandırma başladı mı 2018 ise uygulama metninin ilgili makamlara ulaşması sonrasında uygulama safhasına geçilecektir. Bu durum karşısında ise torba yasa uygulama zamanı olarak içinde bulunduğumuz hafta da torba yasa borçların yeniden yapılandırılması başvuruları alınması beklenmektedir. 2018 TORBA YASA BORÇLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI 7143 NOLU TORBA YASA UYGULAMA TASLAK METNİ TAM OLARAK LİNKTE YER ALMAKTADIR. 

http://s3.dosya.tc/server15/1z7ifh/7143KanunTebTaslak.rar.html

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DOST SİTELER

https://hissesenedi.org/

https://hissesenedi.org/category/hisse-senetleri/