ABD Küstah Açıklamaları

19 Nisan 2018, 00:04 1.051 görüntülenme

 Amerika Birleşik Devletleri Kongresinde Türkiye konusu gündeme geldi ve şok açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamalardan Nato Türkiye bağlantısı? Türkiye Suriye ilişkileri? Zeytin dalı harekâtı? Afrin harekatı? İran Türkiye ilişkileri? Türkiye Rusya İlişkileri? Ortadoğu da yaşanması muhtemel sorunlar üzerinde duruldu. Yapılan kongrede konuşan Ortadoğu uzmanları detaylı olarak bölgenin ekonomi yapısını ve fiziki şartlarını ele almıştır. Bu gün yapılan kongre toplantısında konuşan Ess Mitchel ve David Satterfield bölgeyi yakından ilgilendiren yaptırımları ve yol haritalarını ele almıştır.

 Ortadoğu da meydana gelen gelişmelerin yatırılmış olduğu masa da ABD dış işlerinin Avrupa Avrasya başkanın yardımcı tarafından detaylar ele alınmış ve bu detaylar arasında da son zamanlarda Rusya ile yapılmış olan ekonomi füze kalkanı anlaşması da yer almıştır. Rusya S-400 Füze kalkanı için yapılmış olan anlaşmanın karşılığı olarak F-35 Türkiye’ye tesliminde aksaklıkların olabileceği şeklinde imalar bulunması manidar olmaktadır. Ortadoğu bölgesinde yapılan çatışma ortamının etkisi ile Türkiye’nin Müttefik Nato dan uzaklaşarak İran ve Rusya ya yaklaşmış olduğu açıklanmıştır. Konuyu maddeler haline alacak olur isek;

Türkiye zeytin dalı harekatı yaparak Suriye’de SGD nin DEAŞ ile savaşmak yerine Türk Askerinin ilerlemesini durdurmaya yönelik pozisyon almıştır.

Türkiye Suriye de yer alan kurtarılmış bölge içinde yer alan anahtar muhalifler ile ticaret yapabilir ve bu ticaret ile kendi nüfusunu artırabilir. Türkiye ile Rusya Afrin üzerinde ortak hareket etmişler ve anlaşmışlardır.

Rusya Suriye rejimini destekleyerek nüfus sağlamaktadır. Ortak hedeflerimiz olan müttefik Türkiye son zamanlarda Rusya ve İran ile etkileşimini en üst seviyeye çıkartmış ve bu durum rahatsızlık vericidir. Afrin için Rusya ile yapmış olduğu askeri düzenlemeler endişe vericidir.

Afrin harekâtı DAEŞ ile yapılan mücadeleyi karmaşık bir hale dönüşmesine neden oldu.

Türkiye S-400 füze anlaşması CAATSA göre yaptırımlara neden olabilecek bir konudur. Bu yaptırım olarak F-35 programından çıkartılmasıdır.

Suriye üzerinde yapılan çalışmalarda Türkiye’nin haklı güvenlik kaygıları ortadan kaldırılacaktır. Suriye üzerinde yer alan konularda Rusya ikna, İran ise yaptırımların artması ile sorun çözülmelidir. Suriye de kalıcı istikrar sağlanmalıdır.

Menbiçten ayrılamayacağımızı Türkiye tarafına bildirdik ve bura da kararlı bir şekilde kalmaya devam edeceğiz. Öte taraftan DAEŞ elinde bulundurdukları yerlerin yüzde 98 kayıp etmiş durumdadır.

Acili yet ile ele alınması gereken konu Suriye rejiminin yapmış olduğu Nükleer saldırıda daha fazla DAEŞ terör örgütünün yok edilmesi ve Suriye de kalıcı barışın sağlanmasıdır. Şeklinde beyanları ile Satterfield sözlerine son vermiştir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.