ABD ve RUSYA Petrol Fiyatı Atışması

20 Nisan 2018, 19:14 1.190 görüntülenme

Dünyanın süper güçlü iki devleti olan ABD ve Rusya petrol fiyatı üzerinden atışmaya başladı. Petrol ihraç eden ülkeler örgütü OPEC ile yapılmış olan anlaşmaya sonuna kadar destekçi olamayacağını açıklamıştır. OPEC ile arz kesintisi anlaşmasında gerekli olan yıl sonuna kadar sadık kalma kısmında Rusya güven vermeyen açıklama yaparak küresel bir krizin çıkmasına yönelik adımlarını atmaktadır. Burada petrol fiyatları arz talep dengesi içinde kalması ve aşırı yükselmesini önlemek için yapılan bu anlaşma petrol varil fiyatını belirleyen ana neden olmuştur.

Rusya enerji bakanı tarafından yapılan açıklama ile devam eden petrol arz kesintisi anlaşmasına sadık kalamayacaklarını belirtmiştir. CNBC borsa haberlerine yapmış olduğu açıklama ile gündem yaratan enerji bakanı Alexander NOVAK ‘ın yapmış olduğu açıklama sonrasında ise kürsel arz devam edecek algısı piyasalara yerleşerek petrol fiyatı düşmesine neden olmuştur. Petrol fiyatı değişkenleri değerli madenlerin değer artım ve eksilmelerine neden olan en büyük yakıt olmaktadır. Rusya tarafından yapılan açıklama ise ABD Başkanı Donald TRUMP tarafından Twitter açıklaması ile karşılık buldu. Yapılan twit içeriğinde ise gemiler bile varil varil petrol ile dolu OPEC gene petrol fiyatlarını artırmak için iş başında şeklinde açıklama yapmıştır. Karşılıklı yapılan bu açıklamalar sonrasında ise Brent ham petrolün varil fiyatında düşüş gözlenmiş ve değer kaybı ile 0.66 değer kaybı ile 73.29 dolardan alıcı bulmuştur. Petrol fiyatı üzerinde etkisini gösteren açıklamalar sonrasında gene ABD hafif petrolün varil fiyatı ise 67.79 dolar ile 0.53 değer kaybının olduğunu göstermiştir.

Petrol fiyatı üzerinde görülen bu değişimler ise Altın fiyatı düşüşüne neden olmuştur. Borsa değerleri bir birini etkilemektedir. Burada petrol fiyatı üzerinden yapılan açıklama ile hem petrolün sonrasında da buna bağlı olarak altın fiyatı düşüşüne neden olmuştur. Borsa hisse senet değerleri üzerinde direk gözlenen bu değişkenler borsa haberleri ile anında yansıtılmaktadır. Gerek Donald Trump gerekse Rusya enerji bakanı açıklaması ile piyasaların hareketlenmesi anlık olmaktadır. Borsa İstanbul değerleri de buna şamada direk tepki veren küresel borsa olmuştur. Yatırım yapacak olanların uzman borsa yorumcularının açıklamalarında yer alan şifreleri iyi okuması gerekmektedir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.