Alibaba Piyasaları Yaktı

16 Nisan 2018, 11:46 1.374 görüntülenme

Taobao kripto tabanlı yazılımların 17 Nisan tarihinden itibaren yasaklanacak olduğunu açıklaması ile Kripto para piyasaları bir anda tepe taklak geldi. Alibaba şirketinin bünyesinde bulunan Taobao firması kripto para ile ilgili olan para ve yazılımların şirket tarafından yasaklandığını açıklaması sonrasında ise kripto para piyasa bu konuda direk tepki vermeye başladı. Bitcoin ve etheryum bu açıklama sonrasında düşüş yönünde eğilim göstermeye başlamıştır.

Top100 kripto para piyasasının yüzde 43 ile ilk sırada yer alan Bitcoin yüzde 0.34 etheryum yüzde0.82 Litecoin ise yüzde 0.80 değer kayıp ederek sektörün diğer kripto paralarının da hızla düşmesi tetiklenmiştir. Yazılım ve blok zincirleme ile tanımlanmış olan kripto para dolar ve Euro haricinde değerli yatırım aracı olarak kullanılan elektronik para olmaktadır. Cüzdan içinde yer alan para ile gerçek borsa verileri üzerinden yatırım yapılabilmekte ve bu sayede borsa oyunları oynanmaktadır. Kripto para piyasasının yapılan dev açıklama sonrasında ise durumu şuan için izlenmelidir. Siyasal ve şirket bazlı yapılan her türlü açıklama da direk tepki olarak ortaya çıkan satışlarda kripto para piyasasının daha net olarak belli bir taban üzerinde olmadığı belirtilmiştir.

Piyasanın genel düşüş eğiliminde devam eden seyri anlık al sat borsa içinde kazandırması gündeme gelirken aynı zamanda işlem hacmi kısıtlı olan küçük coinlerin de zarar etmesi gündeme gelmektedir. Belli bir taban üzerine oturmamış ve yaygınlaşmamış olan kripto para tanınması devam ettikçe güvenli borsa değerleri arasında yer alması beklenmektedir. 2023 yılı içinde ise kripto para yazılımlarının banka veri kayıtları içinde yer alması beklenmektedir.

Üstün güvenlikli yazılımlar ile tanımlanmış olan kripto para borsası yapılacak olan başka bir olumlu açıklama ile tekrar yükselmesi an meselesidir. 8056 dolar seviyesine düşmüş olan Bitcoin 17-18 bin bandından gerilemiş para birimdir. Fakat kripto paraları yakından takip edenler Büyük Boğa yükselişi kısa bir anda bu değerlerin eskisinden daha yukarı çıkacağını bilmektedir. Yapılmış olan olumsuz açıklama gün içinde yapılacak benzer açıklama ile düşüşü tetikleyebilir veya başka bir firmanın yapacak olduğu açıklama ile hızlı toparlanma sürecine girebilir. Bu durumda hızlı iniş ve çıkışların olması ise kripto para borsasında tedirgin bir bekleyiş olmasından ileri gelmektedir. Al sat delegesi anlık panikler ile işlem yapılmaktadır. Buda hızlı kripto para düşme ve yükselmesine neden olmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.