Altın Alacaklar Aman Dikkat

21 Temmuz 2018, 12:30 332 görüntülenme

Altın fiyatlarının hızla artması sonrasında her alanda olduğu gibi sahte altın basımları ve satışı da gene hızla artmıştır. Sahte altın nasıl anlaşılır diye merak eden kesim ise güvendikleri kuyumculardan altın almaya devam ederek gerekli önlemlerini almaktadır. Fakat birçok alanda sahte üretim yapılan ülkemizde ise sahte altın satışı ise internet siteleri üzerinden daha fazla yapıldığı ortaya çıkmıştır. Sahte altın ile mağdur olmamak için öncelikli olarak güvendiğiniz kuyumcunuz dan alış veriş yapınız yada bankalardan faturası ile altın takı veya yatırımlık altın alınması gereklidir.

TESK genel başkanı tarafından yapılan açıklamada da gene altın fiyatlarının yükselmesi ile sahte altın basımlarının yapıldığı ve bunların sanal satış yapılması ile alıcıların kandırıldıkları ortaya çıkmıştır. İmitasyon altın veya sahte altın ise neredeyse bire bir eş değerde üretilmekte fakat karışım olarak içinde altın bulunması söz konusu değildir. Her ne kadar olsa da alınması esnasında ayrıştırmak veya sahte olması anlaşılmayan sahte altın, bozdurulmak istenildiğinde ise zor anların yaşanmasına neden olmaktadır. Sahte altın ile kuyumcuya girdiğinizde siz bile farkında olmadan bazen bu altınları bozdurmuş olabilirsiniz. Fakat başka bir süreçte sahte altın alınması sonrasında ise kuyumcular tarafından sahte olduğu anlaşılması ile dolandırıcılık şubesine gitmeniz kaçınılmaz olabilmektedir. Sahtecilik ve dolandırıcılık sorgularına maruz kalmamak için ise altınların tanıdık kuyumcudan alınması gereklidir.

Aynı şekilde sahte altın almış bile olsanız alış faturası veya internet üzerinden sizlere faturası gönderilmesini mutlaka isteyiniz. Sahte altın alarak hem sicilinizi hem de itibarınızı kayıp etmeniz söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle TESK genel başkanı Bendevi PALANDÖKEN tarafından yapılan açıklamalarda da gene sahte altın üzerinde durulmuş, altın fiyatlarının yükselmesine bağlı olarak sahte altının artış yaptığını belirtmiştir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.