Anlık Borsa da 16 Milyon Dolar Kaybettiler

15 Nisan 2018, 22:10 1.500 görüntülenme

Son günlerde iyice gerilen ABD ve Rusya yaptırımlar ile ekonomik anlamda soğuk savaşın devam ettiğini göstermektedir. Rusya tarafından Kırım’ın ilhak edilmesi ve Ukrayna tarafından desteklenen olayların sonucunda ise ABD ve tarafları Rusya ekonomik kriz çıkartılması bakımından sıkı bir ekonomik yaptırımların zincirini başlatmış oldu. Anlık borsa verileir bu aşamada takip edilmesi gerekmektedir. Son günlerde devam eden Suriye gerilimlerin de ise her ne kadar kimyasal kullanılması şeklinde bir düşünce ile yapılmış olsa da Rus hava savunma kalkanlarının olduğu bölgelerin bombalanmaması ve saldırı olacağının ise bir hafta boyunca dillendirilmesi ile gerçek hedefin Suriye olmadığı düşüncesi akıllara gelmektedir. Diğer taraftan dolar ve borsalar üzerinde yapacak olduğu etki ise yarın işleme başlayacak olan hisse senedi fiyatları tarafından yakından izlenecektir.

Soğuk savaşın devam etmiş olduğu dünya devlerinin çatışmasında ise eski Rus ajan Skripal öldürülmesi ile şiddetlenmeye başlamıştır. Bu gerilimler içinde ise ABD Rus şirketlerine ve Putin’e yakın kişilerin şirketlerine yönelik kısıtlamaları gündeme getirmiş anlık borsa ve bu durumda Borsa değerleri içinde değişkenler yer almaktadır. Dünyanın en zengin yüz adamı listesinde bulunan 12 Rus kişi haricinde Putin’e yakın kişilerin özellikle listede olması yapmış oldukları maddi destekleri önlemeye yöneliktir. Son yapılan seçimler sonucunda gene Putin eski gücünü kormuş bir şekilde zaferle çıkması sonrasında ise bu yaptırımların güçlü Rus ekonomisi içinde tepki almadığı anlaşılmaktadır. Öte yandan yapılan bu yaptırımlara karşılık ise Rusya elinde olan petrol ve benzeri ürünler hisse senedi fiyatları üzerinde yaptırım kozunu kullanmayarak ABD bloklaşmasının önüne geçmektedir. ABD tarafından uygulanmakta olan yaptırımların sonuçlarının net olarak anlaşılmasında petrol fiyatları üzerinde oluşan küresel dalgalanmalardan dolayı etki net olarak ölçülememektedir.

Her ne kadar yaptırımların etkisinin olmadığı düşünülse de oligarklar son gelişmeler anlık borsa ile bir günde 16 milyar dolar maddi kayıp yaşamıştır. Bu yaptırımların dolar ve petrol borsası üzerinde yapacak olduğu hisse senedi fiyatları etkiler zaman içinde ortaya çıkması bekleniyor. Öte yandan güçlü ekonomileri ile Rusya blok oluşturulmasını önleyen sakinlik ile ekonomisini ayakta tutmaktadır. Başta madencilik ve petrol alanında Rusya Avrupa’nın birçok ülkesine ihracat yapan konumda yer almaktadır. Bu özelliğinden dolayı ekonomisi ayakta kalmada zorlanmayan bir yapıda olmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DOST SİTELER

https://hissesenedi.org/

https://hissesenedi.org/category/hisse-senetleri/