Bankalar Arası Blok Zincir Başladı

14 Mayıs 2018, 14:19 824 görüntülenme

Blok zincir kullanılarak güvenli yazılımların sayesinde bilgilerin ebediyete kadar saklanması ve istenildiği zamanda da geri getirilmesi salisenin binde 1 kadar zaman almaktadır. Blok zinciri kripto para yazılımlarının temel alındığı veri saklama işlemi olarak bitcoin veya ethereum kullanımları sonrasında Dünya genelinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Kripto paraların yazılımsal alt yapısını oluşturan blok zinciri ilk defa kullanılmaya başlandı ve bankalar arası verilerin aktarılmasında önemli fonksiyon olmayı başarmıştır. Ülkemizde de faaliyet gösteren HSBC ve İNG bankaları arasında ilk defa blok zinciri üzerinden veri akışı sağlanarak bankalar arasında blok zincirinin kullanılmasının temelini atmış bulunmaktadırlar.

Birleşik Krallık Merkezinde yer alan bankanın Cargil için HSBC ile ING arasında kredi mektubu ile verilerin işlendiği belirtilmiştir. Bu haber sonrasında da kripto para fiyatları özellikle bitcoin ve alternatifi olarak görülen ethereum fiyatları dalgalanma hatta büyük boğa koşusuna başlaması kaçınılmaz olarak görülebilir. Blok zinciri ile bankalar arasında gerçekleşen mektup aktarımının kısa zamanda deneme kripto para aktarımları ile devam edilmesi beklentilerini beraberinde getirmektedir. Blok zinciri tabanlı olarak bankların çalışmasında özellikle ihracatın hızının yüzde 44 artacak olması ülkeler arasında olan zincirlerin, blok zinciri ile ortadan kalkması sağlanacak ve cüzdanlar yani walet üzerinden ödemelerin yapılması beklenebilmektedir. Bankaların maliyetleri bakımından da gene blok zincir kullanımı yüzde 31 oranına kadar maliyet düşüşlerine neden olması beklenmektedir. HSBC ve ING bankaları arasında gerçekleşen ilk blok zinciri mektuplaşması beklenilen zamanlardan önce yapılmış ve bankaların kripto para üzerinde yapmış oldukları çalışmaları göstermektedir.

Bitcoin öngörüleri bu iki banka arasında yapılan Cargil için kredi mektubu ile başlayan blok zinciri devam eden süreçte diğer bankalarında dikkatlerini üzerine çekecektir. Güvenli olarak veri aktarılmasının bilimsel sonucu olan blok zincir verilerin aktarılmasında hızı, saklanmasında güveni ile ön planda olmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.