Barkod Uygulaması Ekonomi Yaratacak

15 Nisan 2018, 12:29 1.283 görüntülenme

2014 yılında Gıda ve Tarım bakanlığı tarafından yayınlanmış olan genelge doğrultusunda evlerin vaz geçilmez besini olan yumurta daha güvenli hale getirilmesi yolunda radikal karar alınmıştır. Bu alınmış olan karar ile yumurta satışı yapan market veya işletmeler kaçırılma durumlarının ortadan kalması için net durumların yaşanması kaçınılmaz olmuştur. Yayınlanmış olan yumurta haberi, genelgenin şirket ve firmalar tarafından dönüşüm sürecine ayak uydurmaları ve uygulanma zamanı 16.04.2018 olarak belirlenmiştir. Ekonomi canlanması için de bu durum fırsat oluşturmaktadır.  Borsa haberleri bu durumdan dolaylı olarak etkilenecektir. Gündem yumurta fiyatı nasıl olacak? Yumurtaya zam gelir mi? Toptan yumurta fiyatı? Yumurta barkodu nedir? Organik yumurta nasıl anlaşılır? Yumurta damgalama makinesi fiyatları gibi farklı sorular direk akıllara gelmektedir.

Pazartesi gününden itibaren uygulanması resmen başlayacak olan yumurtanın üretilmesi gündem kodu 4 değer ile verilmektedir.0-1-2-3 olarak verilen değerlerde 0 organik yani tamamen doğal olan yumurta,1 yarı organik yani bahçeli kümes,3 ise kafeste ara sıra dışarı çıkıp gezen tavuk yumurtası 4 ise tamamen tesislerde kafes içinde üretilen yumurta kodu olmaktadır. Yumurta üzerinde yer alan kodun en sonda yer alarak her hangi bir karmaşanın yaşanması önlenmektedir. Borsa haberleri ile duyurmuş olduğumuz yumurta haberi ile diğer birkaç sektörde gene canlanacaktır. Ekonomi bakımından ise her yapılan uygulama ise yeni bir zammın gelmesine neden olabilmektedir bu direk zam yapılacak anlamını akıllara getirmesin. Burada özellikle yumurta damgalama makinası almak zorunda kalan işletmeler yanında 150-200 tavuk ile üretim yapan kişilerde durumdan etkilenmektedir. Yumurta fiyatına etkisi kısa zamanda belli olmaya başlayacaktır.

Ekonomi verileri bunun yanında ev ve bahçesinde organik olarak yumurta üretip satanlarında kayıt altına alınmasını sağlamaktadır. Ekonomi bakımdan bu durum nasıl bir sonuçsa ulaşacağı merakla beklenmektedir. İlkbahar gelmesi ile piknik sezonu açılmakta ve maddi imkânlar bakımından tavuk eti kullanılmaktadır. Bu sezonlarda tavuk fiyatları artmaktadır. Yasanın tavuk fiyatlarının doğal olarak zamlandığı döneme rast gelmesi yumurta haberi ve yumurta fiyatının artmasına da neden olabilir. Gündem İşletme maliyeti, yumurta damgalama makinesi fiyatı gibi değişkenlerde bu durumun üzerinde etkisi olması beklenebilir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.