Başkan Sadi Güven’den merakla beklenen YSK açıklaması geldi!

26 Nisan 2018, 11:53 851 görüntülenme

Yüksek Seçim Kurulu genel başkanı Sadi Güven’den merakla beklenen açıklama geldi. Seçim takvimi bugün açıklanıyor.

Yapılan açıklamada: Bugün mümkün olan en kısa sürede seçim takvimi hakkında kamuoyuna gerekli bilginin verileceği söylendi. Genelgelerin hazır olduğu ve yayımlama işlemlerinin de bugün tamamlanacağı hakkında kısa bir demeç veren Sadi Güven; bu konu haricinde soruları cevapsız bıraktı.

Bilindiği üzere 24 Haziran 2018 takviminde gerçekleştirilmesi planlanan Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi beraberinde para piyasalarında da hızlı hareketlenmelere neden oldu. Dolar ve Euro kuru hızlı bir ivme ile yukarı yönlü hareket etmesinde artan siyasi tansiyonunda etkisi olmuştu. Yine de para piyasalarını dengede tutmaya çalışan Merkez Bankası ve Faiz kurulunun müdahaleleri ile kısa süre içinde Türk Lirası değer kaybının önüne geçmişti.

Bugün yapılan uzman analizlerine göre ise seçim sonuçlarının hem para piyasalarında hem de Borsa üzerinde ciddi anlamda etkisi olacağı konusunda idi. Seçimlerdeki belirsizliklerin para piyasalarının her zaman baş belası olduğu hemen herkes tarafından bilinmektedir. Önümüzdeki seçimde hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili seçimi olacak olması, Cumhurbaşkanı adaylarının hızla artması, İYİ Parti’nin sonradan kıvrak bir manevra ile seçime girebilir hale gelmesi para piyasalarının dikkatini de çekmeyi başarmıştı. Yaşanan gelişmelerin ardından Dolar yukarı yönlü hareketine devam etti.

Uluslar arası piyasada da benzer senaryolar hakim olmaya devam etmekte. Suriye krizi, ABD ve Rusya arasındaki anlaşmazlıklar, zaman zaman ortaya atılan Türkiye – ABD arasındaki gerilim düşünceler para piyasasını hep olumsuz etkiledi. Olası bir iç savaş senaryosu gözlemlenen Suriye’de yatırımcıların kalmayışı da yine dünya para piyasalarında etkili rol oynadı. Dolar’ın uluslar arası piyasada değer kazanması sadece bu ortam yüzünden değil aynı zamanda artan Petrol ihtiyacı ve Petrol varil fiyatlarının çok uzun zamandır ilk defa 70 Dolar’ın üzerine çıkması ile oluştu. Türkiye piyasalarını da yakından etkileyen bu duruma vatandaşın ilk tepkisi ayda 2 kere akaryakıt zammına alıştık, ayda 3 zam mı olacak oldu! Bilindiği üzere geçen ay Benzin ve Motorin fiyatlarına toplamda 30’ar kuruşun üzerinde zam yapılmıştı.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.