Bedelli  Askerlik 15 Bin Mi 15200 Tl Mi

21 Temmuz 2018, 21:59 314 görüntülenme

Genel seçimler öncesinde gündeme gelen bedelli askerlik konusu meclis araştırma komisyonunda ele alınmaya başlanması ile resmi olma sürecine girmiştir. Hükumet tarafından sunulan seçim vaatleri arasında yerini alan bedelli askerlik seçeneğine karşılık AKP MHP ittifakının tek turda seçimleri kazanması sonrasında ise direk olarak gündeme alınan konular arasında bedelli askerlik konusu olmuştur.

Bedelli askerlik bedel olarak 15 bin tl olarak açıklanmıştır. Bedelli askerlik uzun zamandır her hangi bir şekilde silahaltına girmeden direk uygulanması ile söz konusu olur iken 2018 Temmuz bedelli askerlik kanun teklifinde ise 28 günlük bedelli askerlik eğitimi ile temel silah ve savunma eğitimi alınması yer almaktadır. Birçok kesim tarafından bedelli askerlik için 28 gün bedelli olarak silah altında yer alacak olmak ise tercih edilen bir uygulama olarak düşünülmektedir. 28 günlük askerlik için ise hazırlık kısımları ve asker çantası hazırlanmasının minimum maliyeti 200 tl olarak hesaplanmaktadır. 200 tl rakamı da bedelli askerlik fiyatına eklendiğinde ise maddi olarak 15200 tl bedel ve 28 günlük eğitim ile askerlikten muaf sayılması beklenilmektedir. Birçok kesim ise 15 bin kısmına itiraz etmez iken 200 tl kısmına itiraz etmektedir. Geçmişte yapılan bedelli askerlik uygulamaları şeklinde 2018 bedelli askerlik yasasının da aynı şekilde sadece maddi kaynak ile ortadan kaldırılması gereklidir. Şeklinde beyanlarda bulunulmaktadır.

Ağustos celp döneminde silah altına alınması zorunlu olan ve bedelli askerlik şartlarını sağlayan asker adayları da gene bedelli askerlik yasasından yararlanarak ya terhis edilmesi yada 28 günlük silah altına alınması gereken süreyi tamamlayarak askerlikten terhis alabilecektir. İşini kurmuş olan maddi imkanı olan kesim bedelli askerlik ile düzenlerinin bozulmasını istememektedir. Fakat hükümet tarafından yapılan açıklamalar ile bedelli askerlik olsa da 28 günlük askerlik yapılması öngörülmekte ve çalışanlar için 28 gün izinli sayılması beklenilmektedir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.