Bist100 Erken Seçimle Yara Sardı

18 Nisan 2018, 21:07 1.393 görüntülenme

Geçtiğimiz hafta değerli maden piyasasında görülen ve devamında dolar kurunun yükselmesi ile sert düşüşlerin gözlendiği bist100 hisseleri dünden beri toparlanma sürecine geri döndü. Erken seçim ne zaman yapılacak?2018 milletvekili seçimi? 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman? Cumhurbaşkanı adayı kim? Bist100 hisse sened değerleri nasıl etkilenecek? Borsa ilk 100 değerli kağıt sırlaması nelerdir? Bist100 endeks içinde yer alan en kazançlı hisse hangisidir? Seçim tarihi açıklandı şimdi bist100 ne olur? Bist100 uzman yorumu? Merak edilen soruları sıralamak mümkündür.

Pazartesi gününden itibaren hareketli anların yaşanmaya başladığı bist100 endeks öncelikle Şam hava saldırısı ile beklenilen karamsarlık durumu dolar ve euro piyasasında tedirginlikle karşılanmıştır. Bu tedirginlik içinde bist100 hisse sened haftayı karamsara yakın ve bilinmezlikler içinde başlamıştır. Devam eden karamsarlık tablosu üzerinde moody’s tarafından yapılan dolar ve değerli madenler üzerinde ki kırılganlık açıklamaları ile borsa değerlerinde birden kırmızı ışıkların yanmasına neden olmuştur. Tüm bu gelişmeler yanında siyaset alanında oluşan karşılıklı gerginlikle ise gene İstanbul menkul kıymetler borsa değerleri üzerinde tepkisini göstermeye devam etmiştir.  Salı gününe gelindiğinde ise gündem birden değişmesine neden olan MHB başkanı Devlet Bahçelinin yapmış olduğu erken seçim çağrısıdır. Bu çağrı üzerine borsa İstanbul analiz verileri bakıldığında kıpırdanmalar yakından izlenmeye başlamıştır. MHP- AKP dostluğunun farkında olan uzman borsa yorumcuları yapılan çağrıya olumlu yanıt gelmesini beklemeye başlamıştır. Bu gün içinde cumhurbaşkanı ile görüşen MHP lideri Bahçeli sonrasında gözler külliyeden yapılacak açıklamaya çevrilmiştir. Sabah saatlerinde olumlu yanıt alınması beklenilen erken secim çağrılarını duyan Borsa içinde ki top 100 hisseleri kıpırdanmasını artırmıştır.

Öğleden sonra gelen Erken seçim takviminin açıklanması ile bist100 hisse sened erken seçimle yara sardı. Günün ilk yarısında stabil giden borsa İstanbul verileri öyleden itibaren yeşil renkler ile yukarıya giden bir ivmeye girmiş durumdadır. Hızla değişen gündem içinde  24 Haziran 2018 tarihinde milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçiminin aynı tarihte yapılması açıklanmıştır. MHP-AKP uzlaşısı ile alınan karar doğrultusunda ise dolar/Tl ve Euro/TL dengesi birden TL yararına değişmeye başlamıştır. Bist100 endeks günü 112.099,01 puandan 10.5 milyar liralık rekor işlemle tamamlamıştır. Dolar/ Tl kurunda ise 4 üzerinde alımlar devam ederken Euro/Tl cephesinde ise 5 tlnin hemen altında alımlar yapılmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DOST SİTELER

https://hissesenedi.org/

https://hissesenedi.org/category/hisse-senetleri/