Bitcoin Öngörüleri

28 Nisan 2018, 19:50 1.339 görüntülenme

Kripto para birimlerinin gözdesi olan Bitcoin tarih olmak üzere, Bitcoin 2009 yılında herhangi bir banka, resmi kuruluşa bağlı olmayan elektronik para birimi olarak hayatımıza girdi. Bitcoin ilk zamanlarında ününü deep web’de  (derin ağ’da) kullanılmasıyla yaptı. Kripto para birimi olan bitcoin’in mimarı Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i en fazla 21 milyon adet var olabilecek şekilde tasarladığını biliyoruz. Bitcoinin ilk olarak 2009 yılında çıkartılmaya başlamasından sonra yaklaşık iki yüz günde bir milyonuncu bitcoin çıkartıldı. On altıncı bitcoinin 2016 yılının Kasım ayında çıkartıldıktan sonra 17 milyona ulaşması ise beş yüz gün gibi uzun süren bir tarihte çıkartıldı. Birçok insanın bitcoin’den para kazanmak amacıyla bitcoin madenciliği yapmaya başlamıştır. Bu işlemin ilk olarak 2009 yılında yapıldığı biliniyor. Bitcoin Öngörüleri tasarlandığı üzere en fazla yirmi bir milyon adet olabiliyor. Günümüzde bu sayının yaklaşık olarak %80 lik kısmı üretilmiş durumda. Son gelen bilgilere göre Bitcoinlerin sayısı on yedi milyona dayanmış durumda ve geriye sadece üretilmeyi bekleyen dört milyon bitcoin kalmış durumda. Bu aralar düşüşte olan Bitcoin günümüzde dokuz bin dolar seviyesinde işlem görmekte. Döviz yorum olarak artık bitcoin yorum da gündemde olmaktadır. Bitcoin geçtiğimiz yılın bu dönemlerine göre %35 değer kaybetti.

Sadece bitcoin için değil, benzer şekilde diğer kripto paralar için de aynı senaryonun gerçekleşeceği de uzmanların öngörüleri arasında. İlk etapta benzersiz bir ticaret platformu oluşturacağı düşünülen, yaygınlaşmaya başladığı anda ise arz talep dengesi sonucu 11 bin dolara kadar ulaşan bitcoin fiyatı ise, artık diğer kripto para birimlerinin de kendilerine piyasada yer bulması ile, kendine has kıymetini kaybetmeye başladı görüşü hakim. Ekran kartlarının işlemcileri aracılığı ile üretilmekte olan ve belirli block zincirlerinin kırılması ile piyasaya sunulan kripto para birimlerinin, kimileri ise sadece arz edildiği kadar tüketilebileceği ve bunun için de ekstra ekipmanlara ihtiyaç olmadığı sadece alım ve satım işlemlerine tabi olduğu Bitcoin öngörüleri bilinmektedir.

Bitcoin sonrasında piyasaya en çok hakimiyet sağlayan kripto para birimi olan ethereum da benzer kıyamet senaryosundan zaman içinde etkileneceği Bitcoin öngörüleri arasında. Yatırımcıların bu hususları göz önünde bulundurması da uzmanların tavsiyeleridir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Bankalar Arası Blok Zincir Başladı | borsahaberleri.org on 14 Mayıs 2018