Borç Yapılandırma Döviz Fiyatını Etkiler Mi?

1 Mayıs 2018, 23:06 978 görüntülenme

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması maksadı ile detayları açıklanmaya başlayan torba yasa borç affı 2018 yılının en kapsamlı borç yapılandırmasıdır. İçerik olarak bakıldığında bu güne kadar çıkmış olan kamu alacakları affı, sgk affı, bağ kur affı gibi belli bir alanın borçlarına yönelik yapılan afların hepsini kapsayan geniş bir yasa olarak karşımızda yer almaktadır. Bunun yanında bayramlarda emeklilere verilecek olan bayram ikramiyesi ile her emeklinin bayrama rahat girmesi sağlanmaktadır. Borç yapılandırması ile ekonomide canlanma olur mu? Döviz fiyatı kamu alacaklarının taksitli olarak alınmasının önünde nasıl bir etki olarak duracak? Borçların affı döviz değerlerinde nasıl bir yoruma neden olacak? Döviz yorum ve altın yorum olarak aftan nasıl bir işaretler verilecek.

Borç yapılandırmanın detayları yayınlanmaya başladıkça birçok esnaf çıkacak olan affın uygulamasına geçilmesi sonrasında rahatlamaya başlayacaktır. Torba yasa borçların affı 2018 içinde uygulanacak olan kapsamlı borç taksitlenme şansı olmaktadır. Burada en fazla 18 ay olarak taksit sayısı belirlenirken borçların peşin ödenmesinde de gene yüzde doksan faiz silinmesi yoluna gidilecektir. Borçların affının detaylanması ile 2018 kamu alacakları taksitlendirme yasası ne zaman uygulamaya başlanacak diye merak edenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Borç yapılandırması ile piyasanın ferahlanması sağlanmaktadır. Bu durumda gene tl dolar karşısında değer kazanması sağlanacaktır. Altın ise güvenli yatırım kaynağı olması ile farkını göstermeye devam edecek düğün sezonunun başlaması ile alışların hacmi aratacağından dolayı altın yorum olarak gene fiyatların artması beklenilebilir. Bir diğer unsur ise birçok ülkenin dolar veya euro ile ticaret yapılmasını yasaklamaya başlaması ile altına duyulan talep artmaya devam etmektedir. Bu durumda dünya genelinde altının fiyatının yükselmesine neden olacaktır.

2018 kamu alacakları borç yapılandırması ile döviz kurlarında kısa zamanlı inişlerin yanında uzun vadede yapılacak olan yatırım atakları ile doların en azından 4 tl civarında kaması ve ikinci aşama olarak 3.80 civarı ile 4 tl arasında kalması beklenebilir. Yapılacak olan seçim sonuçları da gene dolar tl değerleri üzerinde döviz yorumları etkisini yapacaktır. Güçlü ekonominin oluşması için gerekli olan yapılandırma ve borç affı ile piyasaların canlanması sağlanmaktadır.

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.