Bu Gün Eski Tarihli Altın Yeni Tarihli Altın Farkı

17 Mayıs 2018, 10:47 1.427 görüntülenme

Bu Gün Eski Tarihli Altın Yeni Tarihli Altın Farkı :Altın değerli olmasında önemli olan çıkartılmasında ve işlenmesinde görülen zorluklardandır. Dere yataklarında kum taneleri arasından elenerek çıkartılması yanında büyük okyanusların derinliklerinde bulunabilmektedir. Büyük kuvarst taşı içinde bulunan altın değeri bakımından zorlukla çıkartılması ve kolay saklanması ile tarihten gelen yatırım aracı olmaktadır. Bunun yanında altın fiyatları yatırım olması yanında alım satım amaçlı olarak kullanılmakta ve sürekli olarak değer kazanan olmaktadır. Bu özelliğinden dolayı dil, din veya ırk ayrımı yapılmadan her toplumda altın, altın değerini korumaktadır. Kuyumcular tarafından altınların güncel tarihli olması ile eski tarihli olması arasından fiyat farkı koyulmaktadır ki bu darphaneye ödenen altın alma damga vergisinden dolayı diye söylenir. Eski tarihli çeyrek altın fiyatı bugün kuyumcularda 5-6 tl fiyat farkı ile alınıp satılmaktadır. Eski tarihli çeyrek altın fiyatları bugün düşük fiyatla alınıp satılmasında aslında avantaj olmaktadır. Eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı aslında sadece basım yılından ibaret olmaktadır.

Eski Tarihli Çeyrek Altın Fiyatları Bugün

Eski tarihli çeyrek altın fiyatı bugün altının 300 tl olduğunu düşündüğümüzde hurda değeri eski ile yeni arasında fark etmez. Her ikisi de gene 1.75 gr 22 ayar altını barındırmaktadır. 1.60 gr  24 ayara tekabül edip bu gram fiyatı üzerinden hesaplanmaktadır. Eski tarihli çeyrek altın fiyatları bugün daha düşük değerlerde alınması kuyumcuların inisiyatifinde olan bir uygulamadır.

Eski Tarihli Altın Yeni Tarihli Altın Farkı

 Bugünkü güncel veriler ile çeyrek altın fiyatı 300 tl satılırken, 293 tl den alınmaktadır. Eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı ise 5-10 tl arasına kadar çıkabilmektedir. Bu nedenden dolayı altın alırken sabit kuyumcu ile işlerin yapılması her zaman kazanç sağlatmaktadır. Altın fiyatları güncel değerleri üzerinden alınıp satılmasında bazen kuyumcular arasında farklarda meydana gelebilmektedir. Bu durumdan dolayı bugün tam altın fiyatı 1212 tlden alınıp 1224  tlden satılmakta ve bu fiyat 17 Mayıs güncel altın fiyatının açılışını oluşturmaktadır.

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.