Bu Karar Altın Fiyatlarını Düşürecek Mi

25 Ekim 2018, 07:27 363 görüntülenme

Altın fiyatlarının hızla artması sonrasında gelinen noktada altın gram fiyatı son birkaç ay içinde hızla artarak  227 tl üzerinden işlem görmektedir. Bunun yanında altın ons fiyatı da son dakika altın fiyatı olarak  1237 tl rakamlarına ulaşmıştır. Altın yatırımcısına kazanç sağlatan bu yükseliş altın borcu olan yanında kuyumculuk sektöründe de büyük bir durgunluğun oluşmasına neden olmuştur. Kuyumcular artan maliyetler sonrasında ve altın fiyatından kaynaklı olarak işlerin azalmasından şikayet ederken onları rahatlatacak olan kısmi açıklama nihayet İstanbul Kuyumcular Odasından geldi.

Ülkemizin içinde bulunduğu suni kriz çıkartılması sonrasında hortlayan enflasyon canavarı sonrasında fiyatların artması kaçınılmaz olmuştur. Her hangi bir alanda yapılan zam domino etkisi yaparak bağlantılı olduğu alanların hepsini peşinden sürüklemektedir. Enflasyonla top yekun mücadele kapsamında alınmış olan kararları destekleyen İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Atayık, Afişi bulunduran iş yerlerine ve odalarına bağlı olan kuyumcuların işçilik ücretlerinin bu günden geçerli olmak üzere yüzde on indirim yapıldığını üyelerine duyurmuştur. Yapılmış olan duyuru sonrasında da altın fiyatları düşecek mi ve bu yüzde onluk işçilik ücretlerinden kaynaklı indirimler sadece kuyumcuda takılıp kalacak mı? Bu uygulamanın kuyumculuk esnafının uygulamasında nasıl bir etkisi ile karşılaşılacak?  Kuyumcular odası başkanı tarafından yapılan açıklama sonrasında direk altın fiyatlarında düşüş şuan için beklenilmese de gene kuyumculuk esnafının artan maliyet giderlerini kısması noktasında aşağıya çeken rahatlama hareketi olarak beklenmesi düşünülebilir.

Maliyet artışları altın fiyatları üzerinde işçilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilezik, kolye ve benzeri altın süs eşyalarına işçilik ücretleri asıl değeri katlanmasına neden olmaktadır. Alınmış olan yüzde on indirim sonrasında özellikle takı olarak kullanılan altın ürünlerinde işçilik maliyetlerinde düşüş yaşanması beklenilebilir. Altın fiyatlarına etki edecek olan indirim kampanyalarının ise top yekun enflasyonla mücadele kampanyasında altın ile bağlantılı tüm sektörlerde hayata geçirilmesi ile meydana gelecektir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DOST SİTELER

https://hissesenedi.org/

https://hissesenedi.org/category/hisse-senetleri/