Burdur Şeker’e Teklif Yağıyor

26 Nisan 2018, 19:55 1.489 görüntülenme

Türkiye Şeker fabrikaları A.AŞ’ye ait işletme olan Burdur Şeker; özelleştirme kanunu kapsamında tekliflere açıldı. İlk ihale sürecinde en yüksek teklif ise Erser Grup ve AŞ_Sterk Plast’tan geldi. 487 Milyon Türk Lirası şekillenen teklif ile Burdur Şeker’in satılması an meselesi olarak görülüyor.

Özelleştirme kurulu başkan yardımcısı Bekir Emre Haykır başkanlığındaki ihale süreci pazarlık usulü süreç ile başlatıldı. İhaleye çok sayıda firmanın katıldığı gözlerden kaçmadı. Başlıca firmalar arasında en yüksek teklifi veren firmalar haricinde; Albayrak Turizm Seyahat, Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş, Doğuş Yiyecek – İçecek Üretim Sanayi, Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi oldu.

İhalelinin başlangıç aşaması, kapalı zarf usulü elemesiz teklifler ile başladı. Akabinde ise açık artırma süreci başladı. Açık artırma başlangıç tutarı 405 milyon TL olarak belirlendi ve Erser Grup – Sterk Plast ortak girişimi tarafından en yüksek teklif olan 487 Milyon TL ile sonuçlandı.

Bilindiği üzere şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili kanun hükmünde kararname yakın zaman öncesinde çıkarılmıştı. İlk etapta Anadolu illerindeki şeker fabrikalarının özelleştirileceği beklentiler arasında idi. Bunun yanı sıra; döviz piyasasının bahsi geçen özelleştirme sürecine nasıl bir tepki göstereceği ise merak konusu. Bugün gerçekleşen ilk özelleştirme furyası karşısında döviz piyasası şimdilik sakin ve yatay seyrini koruyor. Büyük oranda tamamlanan ilk şeker fabrikası ihalesi olan Burdur Şeker’in ihalesi; komisyonun kararının açıklanması ile son bulacak. Komisyon kararı açıklaması ardından ise döviz piyasasının ne denli bir cevap vereceği merak konusu.

Özellikle yurt içi küçük yatırımcının merakla beklediği özelleştirmeler, beraberinde Dolar ve Euro kurlarında hareketliliğe neden olacağı düşünülüyor. Bunun yanı sıradışı piyasaların da yine özelleştirmelere karşı bir tepkisi olacağı düşünülmekte. IMKB BIST-100’ün yabancı yatırımcılarının da gözü yine bu özelleştirme ihalelerinde olduğu söylentiler arasında.

Bugün kapalı çarşıda Altın %0,5’lik değer kaybı ile günü kapattı. Dolar ise yatay seyrine devam ederek %0,2 değer kaybı ile günü sonlandırdı. Euro’da ise ivme aşağı yönlü olup kayıp %0,51 olarak gerçekleşti.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DOST SİTELER

https://hissesenedi.org/

https://hissesenedi.org/category/hisse-senetleri/