Büyük Borç Yapılandırma Affı 2018

30 Nisan 2018, 21:11 1.468 görüntülenme

Borç yapılandırmasının detayları merak edilmeye başlandı. 2018 borç yapılandırma çıkacak mı diye akıllarda soruların devam ettiği sırada başbakan Binali YILDIRIM yüzyılın borç yapılandırma affını televizyon kanallarından duyurdu. 2018 borç yapılandırma olarak detaylar nelerdir? Vergi borcu affı 2018 ve öğrenim kredisi affı 2018 olarak meraklar giderilmeye başlandı.

Beklenmedik anda TBMM olağan toplantısında bugün oylanan ve kabul edilen yasa gereği artık devlete borcu olan kimse kalmasın harekatı başladı! Borcunu ödeyemeyen, ödemekte zorluk çeken, ve devlet ile barışmaya hazır olan milyonlarca vatandaşı direkt olarak ilgilendiren Torba Yasa borçların yapılandırılması affı 2018  yeniden düzenlemeye girdi. Bundan önceki yasalardan yararlanamayan yada yapılandırması bozulan vatandaşları da ilgilendiren bu haber bir müjde niteliği taşımakta.
Kısa bir süre önce zor durumda olan esnaf ve tüccarlar için düzenlenen yasada çok fazla teferruat ve işlem nedeni ile yararlanmak zorlaşmış idi. Belirli bir kesime hitap eden bu yasanın üzerinden çok geçmeden bütün vatandaşları, esnaf ve tüccarları ilgilendiren bir hamlenin atılacağı da öngörüler arasındaydı. Kusursuz derecede faydalanılması gereken yeni torba yasa bugün Meclis’ten geçti ve resmi gazetede yayımlanması bekleniyor.
Başbakan’ın açıklamasına göre; Temmuz 2018 tarihine kadar başvurular devam edecek ve ilk ödemeler de bu ayın sonundan itibaren başlayacak. Yine daha önceki Torba yasa da olduğu gibi 2 ayda bir ödeme planı oluşturulacak, 18 taksite bağlanan borçlar toplam 36 aylık vadede ödeme planına bağlanacak. İdari para cezaları ve trafik cezalarını da kapsaması ile son derece geniş bir kitleye hitap etmeye çalıştıklarını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım; kısa bir süre içinde de başvuruların başlayacağını; Devlet’in vatandaşlara tekrar kucağını açtığını dile getirdi.
Yapılandırma sürecinde olanların ise dilerler ise bu yapılandırma çerçevesinde borçlarının faizlerini sildirebileceği, Mart 2018 tarihine kadar oluşan bütün borçların yapılandırma kapsamında olacağı da ayrıca eklendir.
Düzenlenmesi tamamlanan son torba yasa gereği; Mart 2018 tarihi öncesindeki bütün kamu alacaklarının yapılandırılması kanunlaştırıldı ve buna belediyelerin atık su bedellerinin de dahil edileceği kamuoyuna duyuruldu.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.