Çeyrek Altın Kredi Kartı İle Alınır Mı?

5 Mayıs 2018, 22:19 4.802 görüntülenme

Kredi kartı kullanımı son yıllarda iyice artmıştır. Kuyumculuk sektöründe her ne kadar daha önceden yasaklama gelmiş olsa da 4 taksit halinde kredi kartı ile çeyrek altın alınması imkanlar dahilinde olmuştur. Çeyrek altın kredi kartı ile alınır mı kısmında ise dikkat edilecek noktalar ve uygun hesaplamalar yapılması gereklidir.

çeyrek-altın-kredi-kartı-ile-alınır-mı

                   Kredi Kartı İle Altın Alınması

Kredi kartı ile çeyrek altın alınması esnasında, kredi kartının hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi dikkat edilmelidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kredi kartı ile çeyrek altın alınmasında kaç taksit ile alımın yapılacak olduğudur. Kısa vadeli olarak tanımlana tek çekim ile altın alınmasında bazı kuyumcular ek komisyon veya çekim ücreti talep etmektedir. Burada kredi kartının harcamadan doğal bir faiz ödenmesinin yanında ortalama yüzde 4 oranında da kuyumcuların komisyon uygulaması gündemde olmaktadır. Genel olarak bakkal ve küçük işletmelerin uygulamış olduğu bu tarz komisyon alma işlemleri gene kuyumcuların tercih etmiş oldukları ek geliridir. Kuyumcunuz ile diyalog halinde olduğunuz burada sabit kuyumcu müşterisi olmanızdan dolayı komisyon almaları ortadan kalkabilmektedir.  Kredi kartı ile çeyrek altın alınmasında uyulması gereken ince hesap analizleri ile vade sayısı belirlenmelidir. Kuyumcular ise bankalar ile yapmış oldukları anlaşma koşuluna bağlı olarak en erken çeyrek altın parasını 24 saat sonra alabilmektedir. Belli bir miktar alış veriş yapılması vaadinde bulunan kuyumcu pos cihazlarından da gene komisyon alınması söz konusu olmamaktadır.

Çeyrek altın kredi kartı ile alınır mı olarak başvuracak olduğunuz kuyumcunun daimi müşterisi olmanız ve sadık müşterisi olmanız yüzde 4 kazanç olarak karşınıza çıkacaktır. Tek çekim veya 2 taksit seçeneklerinde ise ödeme zamanının yakın olması sizin gelecek paranıza bağlı olarak kar veya zarar olarak ortaya çıkar. Kısa zamanda ödenecek kredi kartı ile alınmış çeyrek altın ise komisyon farkı da eklenmesi ile gerçek değerinden 20-25 tl daha fazla fiyata gelmesine neden olmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.