Çorumlu Firmanın Doğalgaz Başarısı

21 Nisan 2018, 18:31 1.225 görüntülenme

Ülkemizin toprakları altında doğal gaz bulunması ve karasularımızda da aynı şekilde doğal gazın rezerv halinde olduğu bilinmektedir. Bilinen bir gerçek doğal gaz rezervlerimiz ülkemizin ihtiyacını karşılayacak derecede yeterlidir. Fakat günümüze kadar neden dışarıdan doğal gaz aldık? Doğal gaz ve diğer yakıtlar için neden dışa bağımlıyız? Petrol fiyatı ucuzlar mı? Çıkacak olan doğal gaz borsa içinde nasıl yorumlamalara ve analizlere konu olacak? Yerli üretim doğalgaz ekonomiye nasıl yön verir? Doğalgaz bulunması ile döviz üzerinde olan değişkenlik döviz yorum olarak nasıl irdelenecek?

Doğal rezervinin bilmesi bir önem arz etmez. Asıl önemli olan ise bulunan doğalgaz rezervinin yeryüzüne çıkartılmasıdır. Yeryüzüne çıkartılmasında ise ağır sanayi üretimi olan ve mühendislik harikası makineler ile çalışılmaktadır. Makinelerin üretilmesi için gerekli olan bilgi donanımına sahip olan mühendislerimiz tarafından yerli olarak üretim makineler geliştirilmektedir. Doğalgaz çıkarmak için bu güne kadar makine alımı ile ABD tarafından arama işlemlerimize destekçi olması bekleniyordu. Kriz durumlarında da bu desteklerin nasıl baltalandığı Rusya ile yapılan S-400 savunma sistemi anlaşması sonrasında yaptırım çığlıkları atılmasına neden olmuştur. Yaptırım çığlıkları sadece silah sanayisi ile olmaz her sanayi dalı için aynı şekilde yaptırım diye bir baskı uygulanabilmektedir. Tüm bu değişkenler ise döviz yorumları ile anında doların fiyatını fırlatmaktadır. Şimdi gelinen noktada ise Çorumlu bir firma tarafından Glikol ünitesi üretimi yapılmaya başlanmıştır. TPAO mühendisleri tarafından Çorumlu firmadan taslak olarak yapılmasını istedikleri Glikol ünitesi başarı ile tamamen yerli malzemeden üretilmiş ve teslim edilmiştir. Yerli üretim makine devamında 2 sipariş daha verilmesini sağlamıştır.

TPAO ile Çorum organize ve sanayi bölgesinde faaliyetlerini sürdüren Cazgır İnşaat ısı Sistemleri A.Ş arasında yapılan anlaşma doğrultusunda ABD den ithal ediliş fiyatının yarısına tamamen milli Glikol ünitesi başarı ile üretilmiştir. Üretimde şimdiki hedef ise yurt dışına ihraç olarak belirten Cazgır firması yetkilisi ülke ekonomisinde dev bir adımı başarı ile atmış bulunmaktadır. Petrol ürünleri ve değerli madenlerin aranmasında yerli üretim makineler ile hedefler daha kısa zamanda daha az maliyet ile ulaşılabilecektir. Yerli üretim cihazların sayesinde döviz yorumu günümüzde olduğu kadar karamsar olmayıp daha rahat döviz yorumu yapılarak TL değer kazanması sağlanacaktır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.