Cumhurbaşkanı Sözcüsünden Dolar Açıklaması

24 Mayıs 2018, 14:15 975 görüntülenme

Doların son bir ay içinde kazanmış olduğu değer artışından dolayı gözler merkez bankası ve hükümet kanadına çevrilmiş piyasaya yön verecek adımların atılması beklenir olmuştur. Merkez Bankası tarafından dün gerçekleştirilen faiz artırımı kararı sonrasında da bu gün Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın kameraların karşısında yerini almıştır. Yapılan açıkla döviz piyasası ve dolar kurlarının ne şekilde bir yol izleneceğini göstermektedir.

Merkez bankası tarafından doların fiyatı üzerinde görülen spekülatif yani şişirme etkiler ile fiyatının yükselmiş olduğunu bu konuda tedbirler alınmıştır. Bugün ve yarın ekonomi ile bağlantılı olan kuruluşların gereken tedbirleri alması sağlanmaktadır. Bu sayede doların ve döviz fiyatlarının kısa zamanda gerektiği fiyat aralığına inmesi öngörülmektedir. Yaşanmış olan küresel krizlere rağmen Türk ekonomisinin kendisini toparlamış ve güçlü olduğunu sözlerinde belirtmiştir. Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın;’’ ülkemizde yaşanmış olan sıkıntılara rağmen geçen sene ülke ekonomisi. Büyümeye devam etmiştir. Geçen sene büyüme oranı yüzde 7.4 olmuştur. Türk ekonomisin bünyesi sağlam temeller üzerine oturmamış olması demek 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ekonominin çökmesi olarak karşımıza çıkardı.’’
Ekonomi verilerin değerlendirilmiş olduğu basın toplantısı sonrasında doların fiyatı gene dolar fiyatı gün ortası değerli bakımından 4.71 tl olarak saat 14 de değerini korumaktadır. Dolar fiyatı ve döviz değerleri ise merkez bankası faiz artırımı kararı sonrasında sert düşüş yaşamıştır. Doların fiyat değeri üzerinde birçok uzman farklı fikirleri ile gündem yaratmaktadır. Merak edilen ise dolar fiyatı ne zaman düşeceği ve bunun ne zaman piyasalarda rahatlama yaratacak olduğudur.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.