Dokuz Buçuk TL Altı Sigaralara Zam Yolu Göründü

1 Temmuz 2018, 17:22 328 görüntülenme

Tiryakiler tarafından merakla beklenilen sigara zammı ve alkollü ürünlere zam yapılacak mı soruları usul usul kendisini göstermeye başlamıştır. Vergi düzenlemeleri ile dokuz buçuk tl altında satış fiyatı olan sigaraların zamlanması anlamına gelen vergi düzenlemeleri resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş bulunmamaktadır. Burada özellikle 9,5 tl değerinden aşağıda olan sigaraların ortalama fiyatlarında 1 tl zam gelmesi beklenmektedir.

Birçok firma tarafından beklenilen zam oranları aslında enflasyonu tetikleyen bir zam olarak yer almaktadır. Enflasyon içinde yüzde 5 gibi ciddi bir paya sahip olan sigara fiyatlarına yapılan zamlar ile 2 haneli rakamlarda olan enflasyon oranları da aynı şekilde etkilenmektedir. Enflasyonu etkilemesi için gerekli vergi düzenlemeleri yapılarak sigara fiyatlarından alınan vergiler ile düzenleme yapılmaya çalışılmış. Yapılmış olan vergi artırımı ile en düşük sigaradan devlet tarafından alınan vergi adı altında ki maliyet ise 6 tl üzerine çıkmıştır. Buda dolaylı olarak 10 tl altında satılan sigaraların 1 tl zamlanması anlamını taşımaktadır. Sigaradan alınan nispi vergi tutarı üzerinden indirim yapılmıştır. Yapılmış olan sigara nispi vergi indirimi ise %65, 25 olan vergi %63’e indirilmiştir. Askeri maktu 0.24 den 0.28’e ve paket başına olan maktu vergi ise 0.32’den 0.42 seviyelerine çıkartılmıştır. Yapılmış olan indirim ve zam birlikteliğinde ise sonuç olarak paket başına alınan maktu vergiler toplamı 5.18 tl’den 6.02 tl’ye çıkartılmıştır. Buda 1 tl şeklinde bir zammın yakında sigara fiyatlarına ekleneceği şeklinde yorumlanmıştır.

 9.5 tl altında satılan sigaralar ise HD grubu sigaraları olmaktadır. Anadolu sigara, Impreial Tobacco Sigara Fiyatları olmaktadır. Sigara fiyatlarına yapılması muhtemel olan sigara zammı temmuz sonrasında enflasyona etkisinin olmaması için gerekli olan çalışmalar yapılmaktadır. Ortalama bir paket sigara içinde 20 tane vardır ve bu 20 adet sigaranın 16 tanesi vergi başlığı altında ödenmektedir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.