Dolar Fiyatı Nasıl Oldu 17.04.2018

17 Nisan 2018, 13:22 1.254 görüntülenme

Sıcak gelişmelerin yaşanmış olduğu gecen hafta sonun üzerine Moody’s tarafından yapılan kırılganlık açıklanması ile tırmanışa gecen dolar fiyatı nasıl oldu 17.04.2018 güne erken seçim haberleri ile tekrar yukarıya giden bir ivme kazandı. Dolar fiyatı nasıl oldu da birden yukarıya giden ivme ile hızlandı. Sadece dolar mı yükseldi. Borsa içinde yer alan dolar kuru yanında Euro kuruda gene yapılmış olan açıklamalardan etkilenmiş ve yönünü yukarıya doğru çevirmiştir

ABD ve Rusya arasında devam eden soğuk savaş geçtiğimiz hafta sonu Suriye Şam ve çevresinde bulunan kimya depolarının vurulması ile savaş eşiğine gelmiştir. Buna bağlı olarak genel de görülen TL/ Dolar kur dengesi bozulmuş ve Moody’s kredi derecelendirme kurulu tarafından yapılan açıklama ile de bu gerçek ortaya çıkmıştır. Uzun vadede önüne geçmek için ise ihracat yapılması yönünde teşvikleri içine alan KOSGEP destekleri gene bu zamanda açıklanmaya koyulmuştur. Coğrafi koşulların etkisi ile değer kazanmaya başlayan dolar güncel değerlerli ise 4.11 usd/tl, Euro/tr 5.08 seviyelerinde günün ilk yarısını tamamlamıştır. Gün içinde kısa düşüşlerde gösterse bile bu değerler genel olarak yukarıya doğru seyretmektedir.  Gün içi dolar ve borsa değerleri para borsa yorumcularımız tarafından ele alınmaktadır. Geniş bir analiz raporumuz yazımızda yer almakta ve doların yeni rotası borsa haberleri adresimizde yer alacaktır.

Bir ara görülen dolar kuru değişkenliği 4.20 seviyelerine gelmesi ise normal kabul edilmeyen bir yükseliştir. Başbakan Binali yıldırım ise yaşanan bu dalgalanmalarda ekonomiyi canlandırmak için tedbir alınmasından çekinilmeyeceğini ve hükümet olarak gerekli olan adımların atıldığı açıklanmıştır. Erdoğan ise kur savaşı ilanı etmiş olan piyasa patronlarına ise bizi kimse tehdit etmeye kalkmasın gerekli dinamiklerimiz sapa sağlam ayaktadır şeklinde beyanı ile devletin dolar kuru üzerinde değişkenleri kontrol ettiği ortaya çıkmıştır. Neden düştü veya neden yükseldi sorularının dolar kuru üzerinde değerlendirilmesi ise günlük yaşanılan gerilimler yanında küresel bazda da değerlendirilmesi gerekmektedir. Yerel paraların karşısında direnmek isteyen İran kısa zaman öncesinde dolar ticaretinin sadece bankalar aracılığı ile yapılması gerektiği yönünde karar almıştır. Kosgep destekleri yaşanılan bu değişkenler ise TL/DOLAR kurunun daha fazla kırılgan olmasına neden olmaktadır.

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.