Dolar Fiyatı Nereye Kadar Yükselir

22 Mayıs 2018, 23:35 1.242 görüntülenme

Dolar kur dengesinde meydana gelen kırılganlığın piyasalara yapılması düşünülen müdahalenin gelmemesi sonrasında her hayfa yeni bir fiyat yükselme dalgası ile başlayan yatırım aracı olma konuma geçmiş durumdadır. Dolar fiyatının yükselmesi sonrasında başta petrol ürünlerine zam yapılması kaçınılmaz olmuş ve bu zam KDV indirim oranı içinde eritildiğinden dolayı pompa fiyatlarında her hangi bir değişiklik meydan gelmemiştir. Dolar kuru Türk Lirası karşısında değerini sürekli artıran bir grafik ile devam ettirmesi dolar fiyatı nereye kadar yükselir ve doların ateşi söner mi sorularını oluşturmaktadır. Türk lirası dolar kuru karşısında en fazla kırılganlık gösteren 3 ülke parası arasında yer almaktadır. Burada küresel gerilimler yanında iç dengelerinde belirsizlik oluşması doların ve euro fiyatlarının yükselmesinde ana etmen olmaktadır.

Turizm gelirlerine bağlanmış olan dolar kuru düşürme düşüncesi merkez bankası tarafından her hangi bir faiz artırımının gelmemesi ve küresel krizler sonrasında dolar fiyatı içi piyasada yükselme eğilimini sürdürmektedir. Cari açık ve yılsonu dolar kuru tahminlerinde dolar fiyatının yükseltilmesi ile doların hızını artırarak fiyatını pik seviyesine ulaştırmıştır. Günlük dolar fiyatı nereye kadar yükselir 4.66 tl’den tamamlayan dolar fiyatı 23 Mayıs sabahında hangi fiyattan başlayacak diye düşünüldüğünde ise gene gün içi yükselme eğilimi ile devam etmesi kaçınılmaz görülmektedir. Dolarında altın fiyatları ile birlikte yükselmesi beklentisi oluşmuş olan vatandaşlar dolar bozdurma noktasında beklenilen satışların gelmesini engellemiştir. Buda iç piyasada dolar kurunun yükselmesinin yolunu açmış olduğu görülmektedir.

22 Mayıs gününe 4.60 tl civarında başlayan dolar fiyatı gün ortasında 4.54 seviyesine kadar düşerek yatırımcılarına al sinyali vermesi sonrasında 4.67 en yüksek seviyeye çıkarak günün en yüksek dolar fiyatını oluşturmuştur. Dolar fiyatı nereye kadar yükselir de günlük dolar fiyatı grafiği yüzde 2.03 değer kazanırken aylık bazda dolar üzerinden yatırım yapanlar ise yüzde 14.35 kazanç elde etmiş bulunmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.