Dolar Kur Yaptı Alkol Çarptı

5 Mayıs 2018, 16:25 1.741 görüntülenme

Doların Türk Lirası karşısında değer kazanması ile geçen bir hafta sonrasında ise alkollü ürünlere yapılan düzenleme ile zam ortaya çıkmıştır. Dolar kur yaptı alkol çaptı dersek yerinde olacaktır. Avrupa Birliği Uyum taahhütleri içinde yer alan şartnameye bağlı olarak alkollü ürünlerin fiyatlarında dengeleme adı altında zam meydana geldi. Dolar kuru Türk Lirası karşısında 4.28 civarlarında haftayı tamamlaması ile yeni direnç noktasını zorlamaya başlamıştır. Bu direnç zorlamaların dan etkilenmeden kurtulmak isteyen ekonomi doların ateşini söndürmek için alkol ve alkollü ürünlerin asgari maktu vergilerinde  artış ve buna bağlı olarak alkol zammı mayıs 2018  yoluna giderek dolaylı da olsa dolara alkol karıştı gibi yorumlara neden olmaktadır.

Dolar kuru geçtiğimiz hafta siyasi gelişmelerin gölgesinde açıklanan enflasyonun değerleri ile sert bir tırmanış ile borsa yorum içinde rengini yeşil olarak işaretlemiştir. Başta ülkemiz için S&P tarafından BB olan notun BB- ile uyanan dolar enflasyon değerlerinin beklentilerin üzerinde açıklanması ile koşmaya başlamıştır. Yapılan açıklamanın veya not düşürmenin zamanlaması ise manidar olması yönünden dikkat edilmesi gereklidir. Gün ilerledikçe dolar Tl karşısında kur yapmaya başlayarak önlem alınması şeklinde Merkez Bankasından her hangi bir adım atılmadan doların ateşinin sönmesi beklenmiştir.

dolar_kur_yaptı_alkol_çarptı

               Alkol Zammı 2018 Mayıs

Dolar kuru hafta sonu olmasından dolayı sabit kalmaya çalışırken yapılan açıklamalarda da gene alkollü içkilerin zamlanması gündeme gelmiştir. Bu düzenleme ile Likör, Şarap, Viski benzeri bazı ürünlerin fiyatlarında ise indirim yapılmıştır. Merakla beklenilen, düzenleme resmi gazetenin bu günkü sayısında yer almıştır. Rakı iki litreyi geçemeyen kaplarda olanlar 184,3982 likör ve benzeri olan alkollü ürünlerde aynı oranda birleşme sağlanmıştır. Alkol litresine ve alkol oranlarına göre bu değerler birleştirilmesi ile Avrupa birliği uyum yasasının uygulama geçmesinde gerekli olan şartlardan biri daha        sağlanmış olmaktadır. Dolar kur yaparken alkol çarpmaya devam edecektir. Periyotlar halinde yapılan düzenlemeler ile 2009, 2012, 2015 ve en sonuncusu 2018 alkollü içki düzenlemesi ile 3 er yıllık periyotlar halinde 4 düzenleme ile sonuca ulaşılmıştır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DOST SİTELER

https://hissesenedi.org/

https://hissesenedi.org/category/hisse-senetleri/