Dolar Neden Yükselir Neden Düşer

7 Mayıs 2018, 14:41 1.137 görüntülenme

Doların yakından takip edilmesinde uzman döviz yorumcuları ile analiz edilmesi hem kişilerin yatırımlarına hem de ülke ekonomisi için önemli bir faktör olmaktadır. Dolar neden yükselir neden düşer kısmında ise her türlü olumlu veya olumsuz olaylardan direk etkilenen para olması doların üzerinde gözlerin dikilmesine neden olmaktadır. Doların diğer para birimlerine ve hatta bıst100 veya İstanbul borsası verilerini direk etkilemesi ise domino etkisi ile doların fiyatlarının kontrol edilmesi gereklidir. Dolar nasıl düşer 2018 7 Mayıs verileri ile ele alınırken doların 7-11 Mayıs haftasına yapmış olduğu başlangıç ile gözlenmektedir. Dolar neye göre artar azalır ise ekonomik değişkenler yanında dünya siyasetinde meydana gelen değişkenler dolar neden yükseliyor 2018 sorularının yanıtını oluşturmaktadır. Dolar neden yükseliyor son dakika haberleri ile bağlantılı olarak değeri artmaktadır. Dolar veya euro kurlar neden yükseliyor ise dünya ekonomisine yön veren borsaların yapmış oldukları sirkülasyon ve açıklamaların neticesinde ülkelerin dolar euro nasıl düşer sorusuna yanıt aramaları meydana gelmektedir. Dolar neden yükselir neden düşer kısmında ise geçtiğimiz hafta verileri bakıldığında s&p tarafından yapılan açıklama etkili olurken iç siyaset verileri de gene etken olmuştur.

dolar neden yükselir neden düşer

Dolar neden yükselir neden düşer

Dolar neden yükselir neden düşer ise dış siyaset ile yükseltilmeye çalışılan dolar iç siyaset ve ekonomi adımları ile doların düşürülmesi yoluna gidilmiştir. Burada uzmanlaşmış ekonomistlerin döviz yorumları olarak doların dış spekülasyonlar ile fiyatı arttırılmaya çalışırken iç siyaset verilerinin değişkenlik olması ve siyaset gerilimlerin etkisinde doların geçtiğimiz hafta sıçraması meydana gelmiştir. Dolar veya euro kurlar neden yükselir denildiğinde ilk akla ABD merkez bankası verileri ile güçlü ülkenin maddi değerleri ön planda yer almaktadır. ABD tarafından dünya genelinde dolar ve euro kuru üzerinde etkileyen açıklamalar yapılması yanında ekonomik izleme birliklerinin ülkeler için yapmış oldukları açıklamalar doların yükselmesine veya düşmesine neden olmaktadır. Dolar neden yükseliyor 2018 ikinci çeyrekte siyasi bilinmezlik ve ülkemize dışarıdan güvenli veya yatırımlar için güvensiz önerileri ile direk doların ateşi yükseltilmektedir. Dolar Türk Lirası kuru üzerinde görülen kırılganlık değerlerin yönünü belli etmektedir. Dolar neye göre artar azalır; siyasilerin ve merkez bankasının kur düzenlemeleri ile dolar fiyatı belli bir seviyede tutulmaya çalışılmaktadır.

Dolar nasıl düşer için öncelikle istikrar olması gereklidir. Burada üretim, ekonomi ve siyaset sahalarında istikrar sağlanması ile dolar fiyatı düşer veya pozisyonunda kalarak Türk lirasının değerlenmesi sağlanır. Dolar neye göre artar azalır stabil kalarak doların tutunması sağlanırken karşısında Türk lirasının değer kazanabileceği yeni sahalar ve yatırımlar teşvik edilerek doların fiyatı düşürülebilir. Bu haftaya başlayan dolar piyasa değerleri dolar neye göre yükselir için ise saat 10 gibi doların 4.29 değere sıçramasında değerlerin sonrasından 4.24 civarlarında kalması genel bir yükseliş değil anlık borsa değişkenlerinden kaynaklanmaktadır. Dolar neden yükseliyor 2018 için ise açıklanmış olan erken seçim takvimi etkili olmuş ve siyasi bilinmezlik ile doların değeri birden tırmanışa geçmiştir. Tam bu noktada s&p verilerin üzerinde değişiklik yapma kararı alarak açıklama yapması ise doların hızla değer kazanmasına neden olmuştur. Dolar neden yükselir neden düşer verilerinin en güzel döviz yorum analizleri birkaç ay içinde net olarak ortaya çıkacaktır. Yatırımların artması, siyaset bilinmezliğinin ortadan kalkması ve ihracın artması ile doların yükselişi durdurulabilecektir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.