Dolar Yükselir Mi?

15 Mayıs 2018, 10:29 973 görüntülenme

Dolar Yükselir Mi?

Değerli yatırım araçlarının 14 Mayıs tarihinde dolar karşısında değer kayıp etmeleri sonrasında dolar fiyatları dünya genelinde yükselmeye başladı.  Serbest piyasa dolar alış satış Mart ayı cari açık olarak belirtilmesinden sonra dolar fiyatı yükselme yoluna gitmeye başlamıştır. Dolar yorum uzmanları ise bu yükseliş hakkında nerede duracak şeklinde araştırma yaparken, ABD tarafından gelen açıklama ile dolar bu kez tekrar hızını artırarak dünya genelinde değer kazanmıştır. Piyasa yorumları bu kez iç piyasa verilerinden ayrılarak genel dolar, euro kuru dengesi üzerinden tepki vermeye başlamıştır.

Uzman Piyasa Yorumları

10 yıl vadeli tahvil faizlerini yükselten ABD; doların değer kazanmasında en büyük etmen olmuştur. Dolar tl kur dengesi kırılganlığını devam ettirerek güne 4.34 seviyelerinde başlaması sonrasında 4.39 seviyesine kadar çıkarak yükselmesine devam etmiştir. Sabah saatlerinde serbest piyasa dolar alış satış işlemleri ve borsaların yeni açılmasından dolayı işlem hacimleri, gün geneline bakıldığında az olmaktadır. Dolar alım satımının az olduğu bu saatlerde doların fiyatı hızla yükselerek 4.39 tl’ye kadar yükselmeyi başarmıştır. Bir ay öncesine kadar piyasa yorumları dolar fiyatı 4 tl olur mu ile yapılır iken şimdi gelinen nokta da ise dolar yorum 4.50 tl olur mu şeklinde olmaya başlamıştır. Uzman döviz yorumcuları bu kısımda ise doların küresel alanda değer kazanması sonrasında tüm para değerlerine karşılık dolar değerini artırmıştır şeklinde dolar yorumları yapılmaya başlanmıştır.

Uzman Yorumcular Dolar Fiyatına Nasıl Bakıyor?

Piyasa yorumları 2018 Mayıs ve Haziran aylarında doların değer kazanması ile yapılacak olan yorumlamalar yer alması kaçınılmaz görünmektedir. Bu durum karşısında genelde merkez bankaları tarafından faiz artırımı yoluna gidilerek dolar karşısında yerel paranın değer kazandırılması yoluna gidilmektedir. Buda enflasyonu tetiklediğinden dolayı siyasiler tarafından pek kabul edilen yöntem değildir. Doların yorumlanması ise yapılacak olan müdahaleler sonrasında öncelikle dolar fiyatı durdurulması ve devam eden açıklama ve müdahaleler ile dolar tl kuru dengesinin sağlanması gereklidir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.