Dolara  Yasaklama Geldi

16 Nisan 2018, 01:34 1.437 görüntülenme

İran artan dolar fiyatı kontrol altına alabilmek için bankacılık sektörü haricinde dolar ile işlem yapılmasını yasakladı. Gerilimli bir dönem yaşayan İran, ekonomik bakımdan da etkilenmeye başlamıştır. Kısa zamanda dolar dengesi bozulan İran önlem olarak dolar fiyatlarını kontrol altına almaya çalışmaktadır. Ülkede dolar ile işlem yapmak yerine altın ile yapılan işlemler daha fazla olmaktadır.

İran haber ajansı tarafından duyurulan yasağın detayları ortaya çıkmaya başlamıştır. Eghtesadonline yayın kuruluşunun yapmış olduğu borsa haberleri içinde yerini almıştır. İran’ın merkez bankası B. Yardımcısı Seyyid Ahmet Arakçı İran piyasalarında sadece bankalar tarafından dolar işlemlerinin gerçekleştirileceği üzerinde duyuruyu yapmıştır. Yapılmış olan açıklama sonrasında piyasalara istikrar geleceği şeklinde öngörüye ulaşılmaktadır. 10 bin AURO üzerinde işlemler yapmak isteyenleri bu döviz alış verişlerini sadece İran Bankaları ile yapılmasını zorunlu kılmıştır. İran tüccarları ise uzun yıllardır ticaretlerini altın üzerinden yaparak kayıt altına alınmasından kurtulmaktadır.

Bölgede gerçekleşen son sıcak gelişmeler doların fiyatında beklenmedik yükselişe neden olarak kriz başlamasına neden olmaya yönelmiştir. Dolar fiyatı üzerinde kontrolü elinde tutmak isteyen İran Merkez bankası 6 bin tümen seviyesini gecen dolar kur değerinin ise 4 bin 200 tümen ile üst limit olarak sabitlenmesi kanunlaşmıştır. İran, Rusya, Abd ve hava harekâtı çemberinde yer alan İran piyasası üzerinde doların artması doğal bir tepkidir. Bu durumda da doların sabit kur ile kontrol altına alınması ve ödeme yolu olarak farklı döviz değerlerinin belirlenmesi kaçınılmaz olmaktadır.   Sıcak gelişmelerden uzak kalmak isteyen ve bu noktada önemle almak isteyen İran Merkez Bakası kararı bölgede devam edecek olan gelişmelerin etkilerini en aza indirmek için alınmış bir önemle fakat sonrasında altın fiyatı değerleri bu plandan nasıl etkilenecek?

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.