Döviz Kuru Faizi Nasıl Karşıladı

26 Nisan 2018, 12:40 1.192 görüntülenme

Merkez bankasından dün yapılan faiz kararı açıklamasına Dolar bugün yatay bir tepki ile 4,09 TL civarında açılış yaptı. Para Piyasaları Kurulu’nun Geç Likidite Faizini 75 baz puan olarak açıklaması olağan beklentiler dahilinde idi. Bu nedenle Dolar’ın sert bir tepkisi olmadı. Uzmanların yaptıkları açıklamalar göre ise; kısa vadede Dolar da yukarı yönlü kısmi bir hareketlenme yaşanabileceği konusunda. Özellikle 4,15 tavan bandını deneyebileceğini ancak bu bantta tutunması için olağan dışı para piyasası hareketliliği gerekliği olduğu yapılan açıklamalar arasında.

Dolar’ın özellikle diğer yabancı para birimlerine karşı güç kazanması TL karşısındaki değerini de korumasına yardım ediyor. Yabancı kaynaklardan alınan bilgiye göre Euro bazlı çalışmalara göre daha güçlü bir seviyede seyreden Dolar fiyatı aynı zamanda Dünya piyasalarına da hakim. Bu nedenle arz talep dengesini  yakalayan Dolar, 4,05 taban bandını rahatlıkla koruyabilecek güçte.

ABD tahvil piyasalarındaki hareketlilik de sürüyor. Özellikle 10 yıllık ABD tahvil getirisi %3,04 oranının üzerine çıkması durumunda 2011 yılından bu yana en yüksek değeri elde etmiş ve rekor kırmış olacak. Bundaki etken ise ABD’nin artan dış borç yükü, petrol varil fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket gösterilmekte.

Dün yapılan faiz açıklamasından sonra ilk Dolar tepkisi 4,03 taban bandına kadar gerilemek olsa da, gün içinde tekrar kendine farklı kanallardan yukarı yönlü hareket elde etmiş ve bugün sabah 4,08 bandından giriş yapmıştı.

Euro’da da kısmen yukarı yönlü hareketlilik devam etmekte. 4,97 bandında güne açılış yapan Euro; ABD politikalarından kısmen etkilenmiş olup, TL karşısında gücünü korumaya devam etmekte..

ABD tahvil piyasasındaki hareketlilik nedeni ile değer kazanamayan ya da mevcut değerini koruyamayan Türk Lirası, ciddi bir baskı altında. Özellikle ülkemizdeki siyasi durumlar da göz önünde bulundurulduğunda döviz  yorum Türk Lirası’nın değerini koruması için; döviz gereksinimini iç piyasadan temin etmesi, Merkez Bankası’nın bu konuda üzerine düşeni yapması ve küresel gelişmelerin de olumlu yönde olması gerekmekte olduğu düşünülüyor. Aslına bakıldığında EM’ler genelinde Merkez Bankası’nın faiz kararı yeterli görülmediği için TL değer kaybetti görüşü de hakim.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.