Döviz Kurunda Hızlı Düşüş

28 Mayıs 2018, 09:34 1.384 görüntülenme
     Dolar kurunda görülen düşüş devam edecek mi? Dolar kuru nereye kadar düşer? Dolarda ki düşüş altını etkiler mi? Dolar bahanesi ile zamlar gelir mi? Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan yastık altı dövizlerinin bozdurularak Türk Lirasına dönüştürülmesi çağrısı sonrasında dolar kuru 28 Mayıs haftasına düşüş ile güne başladı.

 Dolar Kuru Neden Düştü

 Dolar değerinin Türk Lirası karşısında değer kayıp etmesinde asıl etmen merkez bankası tarafından gerçekleştirilmiş olan faiz artırımı kararı sonrasında piyasalarda meydana gelen rahatlama etkilerini göstermektedir. Bunun yanında Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan kampanyaya bağlı olarak vatandaşlar dövizlerini bozdurmak yoluna giderek piyasasının satışlar yönünde hareketlenmesine neden olmuştur. Birçok vatandaş ise dolar ve euro yatırımları üzerinde devletin tedbir koyacağı yönünde dedikoduların yayılması ile dolar kurundan tl değerine dönmeleri neden olmuştur.

Hızla yükselen dolar 5 tl sınırına dayanarak tarihi zirveleri test etmiştir. Test edilen sınır seviyesinde ise merkez bankası faiz artırımı kararı alması ve bist100 işlemlerin tl ile başlatılması ile gereken adımlar atılmıştır. Finans sektöründe yaşanan gelişmelerin aynı şekilde iktidar kanadından da desteklenmesi ile dolar tl değer kuru ise 4.61 tl seviyelerine kadar düşürülmüştür.

 Dedikodular Dolar Satışını Getirdi

Bankalarda bulunan dolarların devlet tarafından el konulacağı ve yerine Türk Lirası olarak bedellerinin ödeneceği şeklinde çıkan haberlerde dolar ve euro bozdurma da koku yaratılmasına neden olmuştur. Dolar veya euro değerleri üzerinde bu güne kadar bankacılık sektöründe bu tarz bir gelişme yaşanmamıştır. Bu nedenle devletin bankada yer alan döviz yatırımlarına el koyması ve yerine Türk Lirası verme gibi bir durum söz konusu değildir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.