Dünyanın En Büyük Ekonomi Zirvesi G20

22 Temmuz 2018, 01:15 317 görüntülenme

Dünyanın en büyük ekonomi zirvesi olarak bilinen G20 zirvesi 2 gün sürecek ve ekonomik dengelerin geleceği konusunda ortak kararlar alınması beklenmektedir. G20 dünyanın en büyük ekonomi zirvesi 2018 yılı toplantısına ev sahipliği yapan ülke ise Arjantin olmaktadır. Arjantin’in başkenti Buenos Aires Türkiye’nin Maliye Bakanı Berat Albayrak, Merkez bankası başkanından oluşan heyet ile toplantıda Dünya ekonomisini şekillendiren dev ülkeler arasında yerini almaktadır.

Ekonominin lokomotifi konumunda yer alan 20 ülkenin birleşmesi ile ortaya çıkan G20 içinde yer alan ülkelerin ekonomileri ise Dünya geneli ekonomi değerlerinin %85’ini elinde bulundurmaktadır. Arjantin başkentinde bulunan Ekonomi ve Hazine Bakanı Berat Albayrak; Gerekli önlemlerin alınması ve cari işlemler dengesi üzerinde açıklamalarda bulunmaktadır. Temaslarına 2’li görüşmeler ile devam etmektedir. G20 zirvesi bu gün çekilecek olan aile resmi ile son bulacaktır. İlk gün basına kapalı olan toplantılar yapılması yanında ikili ilişkiler ile devletler arası ekonomik ve ticari veriler ele alınmaktadır.

Ekonominin şekillenmesine yardımcı olacak olan G20 zirvesinde ise Trup tarafından yapılan kriz benzeri ekonomik sıkıştırmalar ve açıklamalara bağlı olarak ta ülkeler bazında önlemler alınmaktadır. Bir diğer tedirginlik ise kripto paralar yani sanal paralar üzerinde yapılması gereken vergilendirme şeklinde olması beklenmektedir. Ekonomi verileri borsa haberleri olarak yakından takip edilmekte veG20 zirvesinden çıkacak olan ekonomi verileri yorumlanmaya devam edecektir.

G20 zirvesi ekonomi dengesinin ülkeler bazında eşitlenmesi için çalışmalar yapılması yanında sürdürülebilir enerji ve üretim için kararlar alınmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 24 Temmuz Maliye Bildirisi öncesinde G20 zirvesinde yer alınması ileri ki zamanlarda atılacak olan adımların temelini oluşturmaktadır. Arjantin ev sahipliği olması yanında gene Çalışma hayatının geleceği, kalkınma için alt yapı yatırımları yanında sürdürülebilir gıda geleceği gibi 3 madde ile önceliklerini açıklamıştır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.