Ekonomi Bakanı Dolar Kur Analizi

7 Mayıs 2018, 15:30 1.042 görüntülenme

Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek; dolar kuru, petrol fiyatları, enflasyon üzerinde yapmış olduğu konuşma ile ekonomi değişkenlerin satır arasından yatan nedenleri ortaya koymuştur. Çin ve Hindistan’dan sonra en fazla büyüme kat eden ülke olduğunu sözlerinde belirtmiştir.

Altın ve petrol haricinde cari açık sorunun olmadığını. Burada altının bir kenara koyulması sonucunda ise sadece petrol fiyatının içeri de tutulması ile cari açığın yüzde altında olduğu görülmektedir. Yüzde 30 yatırım yüzde 24 tasarruf olarak merkez bankasının bu güne kadar sağlam bir duruş gösterdiğini anlatmıştır. Petrol fiyatları üzerinden artışın meydana gelmesinin ise dolaylı olarak ülkemize katkısı olduğunu beyan etmektedir. Petrol fiyatlarının artması ile komşumuz olan ülkelerde iş yapan Türk sektörlerinin kazanç sağladığını belirtmiştir. Burada önemli bir dolar kuru düşüşü yaşatacak olan durumların en etkilisi ise turizm olarak gözlenmektedir. Petrol fiyatları artması ile komşu ülkelerden, ülkemize turist akışının meydan gelmesi ve buralarda inşaat ve hizmet sektöründe Türk firmalarının yer alması dolaylı petrol fiyatı artışından kar sağlanması denilmektedir. Bir diğer ümitli olunan nokta ise Türk ekonomisi üzerinde aşırı ısınma olarak belirtilen durumlarda ise enflasyon oranının yüksek olması şeklinde belirtmiştir. Fakat önceki yıllara bakıldığında yüzde 71 oranında olan enflasyon AKP hükümeti zamanında yüzde 10 civarında olduğu gözlenmiştir. Dolar kuru ve petrol kurları üzerinde ise yapılan açıklamalar ve spekülasyonlar ile değişkenlik yaratılmaktadır. Burada da merkez bankası üzerine düşen görevi yerine getirmektedir.

Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamada Türkiye odaklanma ile Ekonomisinde başarı sağladığını beyan etmiştir. Turizm gelirleri üzerinde beklenilen artışa paralel olarak ihracatın teşvik edilmesi ile dolar girdisi artacağı ve kur dengesinin hatta ekonomimizde meydana geldiği söylenilen ısınmanın birkaç yıl içinde ortadan kalkacağı belirtilmiştir. Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK dolar kuru ve döviz yorumları ile ekonomimizin güçlü yapısına değinen konuşmasında ihracat yapacak olan şirketler için teşvikler yapılması yolunun devam edeceği satır aralarında yer almaktadır. Cari açık kısmında ise doların ve petrolün yükselmesine bağlı olarak büyüme öngörüleri de gene ortaya koyulmuştur. Altın yatırım aracı olması bakımından cari açık kısmında yarı tutulmasının gerektiği geriye sadece petrol fiyatlarının eksi olumsuzluk yarattığı belirtilmiştir. Fakat dolaylı yoldan turizm girdisi artması ve buralarda yer alan firmaların yatırım yapacak olması ise cari açıkta yer alan olumsuzluğun pekte önemli olmadığını açıklamıştır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.