Emekli Maaşına Zam Formülü

22 Nisan 2018, 19:25 1.494 görüntülenme

En düşük emekli maaşının askeri ücret ile eşitlenmesi gündeme gelmesi sonrasında yapılacak olan zammın nasıl olacağı veya bu alanda hangi adımların atılması gerektiği yorumcular ve analistler tarafından üzerinde durulmuştur. Emekli maaşının asgari ücret ile yani 1603 tl taban ücretine çekilmesi ile emekliler gözlerini meclise ve siyasilere çevirmiştir. Bu alanda postanın haberine göre emekli maaşının üzerinde 4 formül ile destek olunmaya çalışılmaktadır.

Her ne kadar SSK ve bağ kur ayrımının kalmadığı ve aynı çatı altında toplandığı bilinse de emekli zammı ve haklardan yararlanma durumları farklılaşmaktadır. Emekli maaşlarının iyileştirilmesi için atılmış olan adımlarda bu güne kadar zamlar ve promosyonlar ile emeklilerin ücret artışı sağlanmıştır. Her ne kadar günümüzde en düşük emekli maaşı 900 tl civarında olmaktadır. Burada söz konusu olan zam oranı ise 600-700 tl şeklinde olmaktadır. Diğer taraftan en düşük emekli maaşını alan kesimin zam alamsı ile diğer emekliler için nasıl bir formül uygulanacak? Diğer emekli maaşları da gene belli oranda yükseltilmesi beklenilmektedir. Temmuz emekli ve memur maaşlarına zam yapılması gerekmektedir. Burada beklenilen zam oranı şuan için yüzde 5 olmaktadır. Yüzde olarak belirlenmiş olan ücret ise enflasyona bağlı olarak düşmesi ve yükselmesi söz konusu olmaktadır. 2000 yılı baz alınarak daha önceden yapılan iyileştirmelerden bağkurlu olan kesimin faydalanması söz konusu olmamıştır. Burada onlarında zam oranlarından faydalanması için yasanın çıkması gereklidir. Bu durumda emekliler gözlerini meclise cevirmiş durumdadır.

Emekli sandığı tarafından yapılmış olan açıklamalar da ise yeni bir adım olarak tüm emekliler ile toplu sözleşme yapılması gündemde olmaktadır. Bu da değişken kur zam yapılması şeklinde yoruma neden olmuştur. Bağ-kurluların beklediği meclis yasa gelişmeleri borsa haberleri içinde yer alacaktır. Hazırlanacak olan yasa ile Bağ-kur emekli maaşı alan ve 2000 yılından sonra emekli olan yaşlılarımız da seyyanen zam alma hakkına sahip olabilecektir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DOST SİTELER

https://hissesenedi.org/

https://hissesenedi.org/category/hisse-senetleri/