Fed Faiz Artırımı Satır Arasında Neler Var

15 Haziran 2018, 18:57 509 görüntülenme

Son yapılan açıklamalar ile beklenilen tepkiyi veren Fed, 25 baz puan artışını yaparak kısa vadede piyasaların daralmasına neden olurken işçi ücretleri üzerinde görülecek olan baskıyı sunmaktadır. Fed tarafından yapılan 25 baz puanlı faiz artırımı kararı sonrasında döviz kurları yerel para birimleri karşısında değer kazanmaya başlaması ise alınan faiz kararının doğal sonucu olmaktadır.

Döviz kurları üzerinde dolaylı olarak etkisini gösteren fed 25 baz puan faiz artırımı satır aralarında yer alan açıklamalarda artık fed; kriz sonrasında müdahale eden konumundan çıkmaktadır. Metnin satırları arasında yer alan politik krizler sonrasında müdahale etme kararı verir maddesi fed faiz artırımı metninden çıkartılmıştır. Amerikan merkez bankası şeklinde hareket edecek olan Fed alınan bu madde eksiltilmesi ile küresel alanlarda daha fazla etki edecek olan kararları sıklıkla alacağı göze batmaktadır. Açıklama sonrasında Amerikan piyasalarının muhteşem bir dönemde yer aldığı gene açıklanmıştır.

Fed faiz artırımı kararları sonrasında ortaya çıkan dalgalanma ile döviz kurlarının dolar kuru 14 Haziranda 4.73 tl seviyelerine ulaşacak yerini sabitleme konumuna yönelmiştir. Fed faiz artırımı açıklaması sonrasında alınan karar ile daha az istihdam ve daha az işçi ücret artırımı olması kaçınılmaz iken bu karar piyasaları olumsuz etkiler diye yapılan olumsuz eleştiriler ise gene cevaplanarak uzun vade de piyasaların fed faiz artırımından etkilenmesinin önüne geçilerek gelecek istihdamlar için karar aldıklarını açıklamışlardır. Bu sayede ileride istihdam artması ve yüksek ücretler ile çalışmak mümkün olur.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DOST SİTELER

https://hissesenedi.org/

https://hissesenedi.org/category/hisse-senetleri/