Giorgetti’den Türkiye’ye Tam Destek

13 Ağustos 2018, 15:54 354 görüntülenme

Dolar kuru üzerinden spekülatif ve manüpilatif etkiler ile Türk Lirasının değerinin düşmesine neden olan ABD’nin gelecek zaman diliminde İtalya ekonomisi içinde aynı şekilde dolar piyasası üzerinden, doların fiyatını artırmak i.in girişimlerde bulunabileceğini belirtmiştir. Libero gazetesine vermiş olduğu mesajında da dolar kuru üzerinden yapılmasını beklediği girişimlerin Ağustos ayı sonu Eylül ayı başında yapılabileceği hakkında görüş bildirmektedir. İtalya’ya piyasalarına yönelik olarak ekonomik saldırıların beklenmesinde ve alınması gereken önlemler içinde gene Türkiye’nin örnek alınmasını belirtmiştir.

Piyasalar üzerinden saldırmak ve piyasayı düşürmek için sürekli olarak aç spekülatiflerin olduğunu belirten Giorgetti, yapmış olduğu açıklamada gene sinyal olarak etkilerin ağustos sonu eylül başı olarak belirtmiştir. 1992 yılında Berlisconi döneminde gerçekleşmiş olan spekülatif hareketler ile Berlisconi döneminde yaşanılan büyük sıkıntıları ele almış ve dolar kuru üzerinden gerçekleşen etkileri anlatmıştır. Yaz mevsimlerinde genellikle borsalar üzerinde spekülatif hareketler bulunmaktadır. Burada ana etmen ise yaz aylarında borsa üzerinde gerçekleşen işlem hacimlerinin az olması etkili olmaktadır. İtalyan dış işleri bakanı da gene hafta sonunda vermiş olduğu bir demeçte Türki’yeye tam destek verilmesi konusunda net açıklamalarda bulunmuştur.

Yapılan açıklamada Akdeniz bölgesinin güçlü ekonomik oyuncusu olan Türkiye’ye karşılık gerçekleştirilmiş olan saldırının Avrupa’yı etkilemesi de gündem de olmaktadır. Bu nedenle Akdeniz’de güçlü olan Türkiye ticaretinden Avrupa da olumsuz etkilenmesi söz konusu olacaktır. Bir diğer taraftan da gene Avrupa için tek para birimi olarak Euro’nun kullanılması gibi bir konunda gene ele alınması gereklidir. Burada da tedirginlik hakim olması ortaya çıkmıştır. Dolar kuru üzerinden gerçekleşen spekülatif hareketlerde tek para biriminin olması ticaret ve borsa da büyük bir etkiye sahip olacaktır. İtalya tarafından Türkiye ekonomisine yapılan destek sözleri gene devam etmektedir. Kaynak:mynet

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.