Güven Endeksi Beklentileri Yıktı

27 Nisan 2018, 10:49 1.021 görüntülenme

Türkiye istatistik kumrunun beklenilen açıklaması geldi ve 98,3 olarak belirlendi. Ekonomi güven endeksi Nisan ayı verileri Mart ile kıyaslanması sonucunda 2 puan düşüşle karşımızda 98,3 lük güven değeri ile yer almaktadır.  Dolar kuru ve değerli madenlerin kırılganlıkları, iç ve dış siyasi gelişmelerin etkisinde kalan güven endeksi beklenilen piyasa beklentileri ve yorumlarını haklı çıkartmıştır.

Ekonomik güven endeksinde görülen düşüşün nedenlerine gelindiğinde iç ve dış piyasa koşullarında görülen değişkenlerin başta imalat sanayisinin güven endeksini düşürmüştür. Bu güven endeksi düşüklüğü borsa haberleri sitemiz üzerinden haberler olarak şirket bazlı olarak ele alınmaktadır. Gene döviz yorum ve altın yorum ile borsanın nabzı tutulurken, inşaat sektöründe güven endeksinin düşme sinyalleri verilmiştir. Bu konu üzerinde yaz mevsiminin başlaması ile güven endeksi tekrara artmaya başlaması ön görüşlerimiz arasında yer almaktadır. İnşaat ve imalat sanayisinde görülen daralmanın sonucu olarak Nisan 2018 güven endeksi 100 tam Mart güven endeksinden düşüş şeklinde karşımızda yer almaktadır. Diğer güven endeksi düşüren neden ise perakende ticaret sahasında görülen düşüşlerin olmasıdır. Nisan ayı boyunca imalat sanayisinde gerçekleşen üretim ve sanayi faaliyetleri sadece bu yılın değerleri ile izlenmesi, başta borsa değişkenleri ü,zerinde yanlış yorumların yapılmasına neden olacaktır. Perakende, inşat ve hizmet sektöründe görülen düşüşler ile tetiklenmektedir. Her ne kadar mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak hesaplanması gene ekonomi güven endeks değerlerinin üzerinde baskı oluşmaktadır. Ekonomik güven endeksi değerleri dolaylı etki olarak borsa ve türevlerinde etkisini göstermeye devam etmektedir.

Tüketici güven endeks verileri nasıl oluşturulur şeklinde bir düşünce ile hareket edilmesinde gerekli olan 20 alt sektörün verilerinin incelenmesi ile güven duyulan sektör beklentileri ortaya çıkmaktadır. Tüketici güven endeksi Nisan 2018 verileri içinde yer alan düşüş eğiliminde reel kesim, hizmet sektörü, perakende ticaret ve inşaat mevsimsel etkilerden arındırılmış bir şekilde bağlantılı oldukları alt sektörlerin güven endeksleri ile birleştirilerek orta çıkmaktadır. Ekonomik güven endeksi değerleri neyi ifade eder ve değer hesaplaması hakkında verilen düşüş puanı ise 100 tam puanın altına inmesi kötüye giden bir güven indeksini 100 puan üzerine çıkması ise iyiye gidişin işareti olarak görülmektedir. Bun nedenle 2 puanlık düşüş ekonomi çevreleri ve dolar, döviz yorumları üzerinde etkisi gün içinde hissedilmeye başlanacaktır. Haberimiz YTD değildir ve tek başına yatırımlarınızın yapılmasında kabul edilmez. Öz tercihleriniz yatırımlarınıza yön verecektir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.