İmar Barışı Başvuru Süresi Uzayacak Mı

25 Ekim 2018, 12:49 253 görüntülenme

Kamuda imar barışı olarak bilinen evlerin, iş yerlerinin benzeri meskenlerin tapu alınması ile kaçak şehir yerleşimi gelişmelerinin önüne geçmek ve hak sahiplerine tapu vermek için çıkartılan yasa kısa zamanda büyük bir ilgi ile karşılaşılmasına neden olmuştur. E devlet sistemi üzerinden başvurusu yapılabilen imar barışı başvuru süresi ise son gün olarak 31 Ekim 2018 olarak belirtilmiştir. Birçok kaçak yapı pozisyonunda yer alan yerleşim yerleri için gerekli olan imar barışı başvuru işlemleri son hız devam ederken imar barışı başvuru süresi uzayacak mı veya imar barışı başvuru süresi ne zaman son bulacak şeklinde beklentiler girilmiştir.

Farklı nedenlerden dolayı imar barışına başvuru süresi içinde yapamayan veya yapamayacak olan kişilerin beklentisi olan imar barışı başvuru süresi uzatıldı mı gibi beklentileri ise büyük bir ihtimal ile gerçek olacaktır. Kamuda yer alan borçların yeniden yapılandırılması sürecinde gerçekleşen zaman uzatması aynı şekilde kamu alacaklarının ilk taksit ödemesinin tarihinde de 15 günlük uzatma süresi verilmesi ise imar barışına başvuran veya yatırılması gereken ücretleri hala yatıramamış olanlar içinde aynı özellikte uzatılması söz konusu olmaktadır.

Hükümet kanadından ise yapılan açıklamalar ile 13 milyon olan tapusuz konut ve iş yerlerine yönelik çıkartılmış olan imar barışı sürecince 6.3 milyon iş yeri şuana kadar imar barışına başvurmuştur. E devlet sistemi üzerinden gerçekleşen başvuru işlemleri sonrasında onaylanmış olan imar barışı başvurun sayısı 6.3 milyon olarak güncel rakam ile açıklanmıştır. Ne yazık ki burada imar barışına başvuru işlemlerinde gene Türk halkı olarak imar barışına başvuru için son günler beklenilmektedir. Son günlerde kaynaklanacak olan yığılmaların önlenmesi için imar barışına bir an önce başvurulması gereklidir. Meydana gelecek yığılmalardan mağdur olmamak için her hangi bir yasal açıklama yapılmadan kesinlikle 31 ekim 2018 tarihinin atlanılmaması gereklidir. Çevre ve şehircilik bakanı Murat Kurum tarafından yapılan son dakika imar barışı haberi olarak ‘’ İmar barışında başvuru süresinin uzatılmasına yönelik değerlendirme yapılacaktır’’ şeklinde açıklama yapılmıştır. Yapılmış olan açıklama beklenti içinde olan ve imar barışında başvuru süresi uzatıldı mı beklentisinde olanlara umut olmuştur.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.