IMF Başkanından Kriz Açıklaması

24 Mayıs 2018, 23:30 1.127 görüntülenme

Christine Lagarde (IMF Başkanı) gümrük vergilerinin yükseltilmesi küresel anlamda krize neden olabileceğini açıklamıştır. Borçlanma da meydana gelen artışında gene aynı şekilde küresel tehditlerin başında yer aldığını belirtmektedir. Gelişmiş olan ülkelerde ki borç seviyesinin ise 1945 yılında meydana gelen borçlanmadan daha fazla olduğunu söylemiştir.

Küresel ekonomi konulu forumda konuşan Uluslar Arası Para Fonu başkanı uluslar arası ticarette meydana gelen küresel riskleri sıralamıştır. Buradan çıkan anlamları ile IMF tarafından verilecek olan borçlanma faizleri ve güvenli yatırım şartları konumunu almaktadır. Gümrük vergilerinde yeni fiyatların uygulamaya girmesi ise Dünya genelinde yapılacak olan ticaretlerin önünde yer alan en büyük ve ilk sırada ki risktir. Dünya genelinde oluşan borçlanma ise GSYH oranında ise bu güne kadar görülmemiş seviyeye yükselmiştir. Yüzde 225 borçlanma seviyesi ile trilyon dolar olarak sözlerinin arasında bunun bu güne kadar görülmemiş olan borç seviyesi olduğunu belirtmiştir. Dünya geneli 2. Dünya savaşından çıkması sonrasında bile bu kadar dolar borcu olan bir durumda değildi.

Mali dengelerde görülen değişikliklerin ise ABD kaynaklı olduğunu belirtmektedir. Amerika birleşik devletleri tarafından yapılmış olan dolar değer kazanmaları piyasaları derinden etkileyeceğini belirtmiştir. Yapılan açıklamada ABD piyasası içinde enflasyonun artması küresel olarak doların değer kazanmasını ve bununda ülkeler bazında borçlanmasının artmasını sağlayan 3. Sorun olarak forumda sözlerine devam etmiştir. IMF başkanının tedirginlikleri ise 1 gümrük vergilerinin yenileri ile fiyatı artması, 2. Yüksek borçlanmadan dolayı iç piyasa dengelerinin bozulması ve ABD enflasyonun artması ile dolar fiyatında küresel artışın yaşanacak olmasıdır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.