IMF Dolar Kuru Açıklaması

19 Nisan 2018, 18:25 1.422 görüntülenme

Uluslar arası para fonu kürsel krizlerin nedenlerini ve gelecekte nasıl bir ekonomi olacağını yapmış olduğu açıklama ile ortaya çıkarttı. IMF küresel borçlanmanın 2009 krizinden bu tarafa görülmemiş hızla yükseldiğini belirtmektedir. Hazırlanmış olan rapor doğrultusunda dolar kuru ve diğer maden piyasaları ve ülke borsaları nasıl bir tepki verecek? Borçlanma ise 2009 krizinden geçerek genel bir ekonomi sorunu olarak hükümetlerin sorunu olacaktır

IMF tarafından yapılan yorumda en fazla kriz olarak görülen 2009 yılının enflasyon verileri bakıldığında borçlanmanın yüzde 12 artması ile 2009 krizini geride bıraktığı açıklanmıştır. Hükümetlerin bu alanda hala işlerin tamamen bozulmamış olması esnasında da ödeme imkanı var ise IMF borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Dolar kuru değişkenliklerinden dolayı yerel para birimi karşısında doların değerlenmiş ile ödeme sorunları artmıştır. Alınacak önlem olarak ta hükümetlerin dış borçlanmada farklı bir değer üzerinden hareket ederek krizleri yönetmesi yönünde tavsiyeler de bulunulmaktadır. Gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında görülen ekonomik dengesizlik gene raporda yer alarak borç ve gayri safi milli yatırımların oranın yüzde 105 olduğu belirtilmiştir. Mali işler sorumlusu Vitor Gaspar orta gelirli toplumlarda da rakamsal değerlere bakıldığında borç ile gsmy oranının yüzde 50 civarında olduğu belirtilmektedir. Borsa haberleri ve ekonomik gelişmeler bakıldığında mevcut kriz ortamından kurtulmak veya uzak kalmak için hükümet tarafından önlemlerin alındığı bilinmektedir.

Imf raporunun ekonomi ve borsa üzerinde oluşacak etkileri uzman borsa yorumcuları tarafından ele alınırken sürekli olarak küresel kriz ortamlarının üzerinde durulmaktadır. Farklı finans kuruluşları açıklamalarında dolar kuru yorumu ve borsa analizleri ile kısa zamanlı düşüşlerin bazı olumlu gelişmelerin olduğunu. Bu gelişmelerin ise alınacak önlemler ile farklı özellikler kazanması gündeme gelmektedir. Dolar kuru ve petrol ürünleri üzerinde görülen dengesizlik her ülke borsasında asıl sorun olarak göze çarpmakta.

Etiketler: , , ,

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DOST SİTELER

https://hissesenedi.org/

https://hissesenedi.org/category/hisse-senetleri/