İmitasyon Bilezik ve Altın Belli Olur Mu

19 Mayıs 2018, 21:11 1.360 görüntülenme

Altın fiyatlarının artması ile imitasyon yani sahte altınların piyasada olması kaçınılmaz olmaktadır. Bire bir altın görünümünde olan hatta inandırıcılık bakımından ise altın suyuna bandırılmış şekilde çeyrek altın tam altın hatta bilezikler piyasada gezmektedir. İmitasyon bilezik belli olur mu yada imitasyon çeyrek altın belli olur mu gibi özellikle düğün ve nişan takısı olarak asılmış olan altın benzeri ürünler ile işler yapılmaya çalışılmaktadır.

Bunun yanında bazı aileler n-maddi durumlarının yetersiz olmasından dolayı kuyumculardan altın kiralama yoluna gidebilmektedir. Altın kiralama yöntemi ile düğün geçirilmesi sonrasında altınlar kuyumcuya iade edilerek eşe dosta rezil olmadan düğün atlatılmış olmaktadır. Burada özellikle genç çiftler cevre baskısından uzak kalarak altın fiyatları üzerinde olan yüksek etiketlerin baskısını hissetmeden düğünlerini yapıp yuvalarını kurmaktadır. Birçok trajik olaya neden olan altın kiralama da bazen ailelerin durumları da etkilenebilmektedir. Gelinden habersiz olarak yapılmış olan altın kiralama yöntemi ile düğün yapılması ve sonrasında altınların kuyumcuya geri verilmesi sonrasında yeni kurulmuş olan yuva biraz sahtecilik üzerine kurulmuş olmaktadır. Bir diğer sahte veya imitasyon altın alınmasında ki maksat ise düğünlere takı olarak götürülmesidir. Burada katılınmış olan davetin gerekli olan borçlanmasının ödenmesi ile gene sahtecilik yollarına gidilmektedir. Haberlere konu olan olaylarda artık çeyrek altınların imitasyon mu gerçek mi olduğu neredeyse anlaşılmayacak derecede benzetilmektedir. Bazı imitasyon altın bilezikler ise kuyumcular tarafından anlaşılması dahi imkansız olmaktadır. Bu durumda vatandaşların sahte altın bileziği anlaması ise imkansız olmaktadır. Altın suyuna bandırılmış olarak metalin altın görüntüsü verilmiş, imitasyon çeyrek altın, imitasyon bileziklerin anlaşılması imkansız olmaktadır.

Birçok profesyonel altın kuyumcusu veya yatırımlarını altın üzerinden yapanlar ise kısa bir inceleme ile imitasyon olan altını ayırt edebilmektedir. Burada kuyumcuların kullanmış oldukları altın izi bakma yanında altının ağırlık değerleri üzerinden sahte olup olmadığı anlaşılmaktadır. İmitasyon bilezik belli olur mu olarak yapılan araştırmaların bir diğer sebebi ise altın takmayı seven kişilerin hırsızlara karşılık almış oldukları bir yöntem olarak ta karşımızda yer almaktadır. Sahte altın takarak riskleri en aza indirmekle kalmayıp evlerinde bu şekilde sahte altın bulundurarak hırsızların dikkatleri farklı yöne çekilmektedir. İmitasyon altın özellikleri ise özellikle kuyumculuk sektörünü zora sokmaktadır. Farkında olmadan sahte altın almış olmak ise maddi kayıpların yaşanması yanında takı olarak götürülmesi ile mahcubiyetlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Kuyumcular derneği yapmış olduğu açıklamalarda ‘’ altın alımlarında fatura alınmasının zorunlu olması gerektiğini’’ belirtmiştir. Faturalı olarak alınmış olan altın bilezik veya çeyrek altının imitasyon çıkması sonrasında maddi değeri kuyumcudan geri alınabilmektedir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.