İMKB Değerlerini Rahatlatan Açıklama Geldi

13 Nisan 2018, 12:59 1.212 görüntülenme

Son günlerde hızla yukarıya doğru tırmanışa gecen dolar ve Euro peşinden İmkb canlı ile de anlık izlenebilen sert düşüşlere neden olmuştur. Doların 4.25’i Euro’nun ise 5.25’i zorladığı piyasa verilerinde zamlarda kaçınılmaz oldu. Borsa canlı verileri ile tedirgin bir şekilde takip edilen hisse senetleri ise yapılan bakan açıklaması ile rahatlayacaktır. Küresel anlamda yaşanılan dengeler savaşında, dünya borsaları ile aynı anda İmkb borsası da tepki vermektedir.

Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamada ise yaşanılan dalgalanmaların geçici olduğu üzerinden durulmaktadır.  Özellikle petrol ürünleri üzerinde İmkb canlı değerlerinde görülen artış kısa zamanda etkilerinin bertaraf edileceği belirtilmiştir.  Borsa canlı izlenildiğinde bakanın yapmış olduğu açıklamanın etkileri kısa zamanda görülebilecektir. Benzin ve motorine peş peşe gelen zamlar sonrasında gelen bakan açıklaması piyasaları ne derece rahatlatacaktır. Borsa canlı izlenmesi sonrasında etkileri ne kadar sürede ortaya çıkacaktır. İmkb ülkemizin borsa değerleri izlenmesinde ve önemli borsa analizlerinin yapılmasında etkili olmaktadır. Yapılan açılamaya bağlı olarak dolar, Euro ve sterlin güne düşüşle başlamıştır. Gerçekleşen bu düşüşün sonuçları İmkb borsası içinde kısa zamanda etkisini yansıtması beklenmektedir. Borsa haberleri ile anlık olarak bu değer düşmesi veya yükselmesi sizlere yansıtılacaktır.

Son zamanlarda ise özellikle petrol ürünleri üzerinde görülen açıklamalar ile burada yapılan zamcalar alıştırılmaktadır. Dolar fiyatının düşmesi ile zam değerleri ne olacak? Benzine gelen 16 kuruş zam ile benzin 6 TL yit geçmektedir. 14 Nisan cumartesi gününden itibaren alınacak olan benzin litre fiyatı için araç sahipleri 16 kuruş daha fazla ödeme yapmak durumundadır.  Borsa canlı verileri içinden de etkileri izlenebilecek olan petrol grubu ürünlerin ve bu alanda hizmet sunan firmaların değerleri nasıl değişecek. Akaryakıta bir hafta içinde 3 defa zam uygulanmıştır. Yapılan zamlar sonrasında ise 14 Kasım Cumartesiden itibaren İstanbul’da 6.10 lira İzmir’de İstanbul ile aynı şekilde 6.10 Lira ve Ankara’da ise 6.13 lira litre başına ödeme yapılmak zorunda kalınacaktır. Bakan tarafından zamların gelmiş olduğu şu haftada yaşanılan sorunların kısa zamanda ber taraf edileceği açıklaması ilde doların yükselişinin önüne geçileceği belirtilmektedir.  Borsa canlı değerleri kısa zamanda etkileri verirken yeni fırsatları ortaya çıkartacaktı. İmkb canlı değerleri yakından izlenmeli ve İmkb uzmanlarımızın düşünceleri mutlaka dikkate alınmalıdır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.