İndirimli Konut Kredisi Nasıl Alınır

12 Mayıs 2018, 02:01 880 görüntülenme

Konut sahibi olmak için kurulan hayallerin son bir ay içinde gerçekleşme noktasında büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. İndirimli olarak konut sahibi olmak için devlet tarafından alınan KDV indirimler ve mülkün geneli üzerinden alınan vergilerin düşürülmesi ile indirimli konut sahibi olma yolu açılmıştır. Devam eden süreçte bankalar tarafından faiz indirimi yapılması ile tarihi fırsat ev hayali kuranların ayaklarına gelmiştir. İndirimli konut kredisi nasıl alınır? Konut kredisi başvuru evrakları ve konut kredisi kaç günde alınır gibi sorular araştırılmaya başlanmıştır.

konut_kredisi_faiz_indirimi_2018

konut kredisi faiz indirimi 2018

İndirimli konut kredisi almak için öncelikle bankalar ile olan ilişkilerin gözden geçirilmesi gündeme gelmektedir. Banka sicil bozukluğu veya benzeri şekilde ödeme aksatılması şeklinde sorunlar ile karşılaşılmış ise birkaç bankanın kapısını çalmak zorunda kalabilirsiniz. Burada bankaların şube inisiyatif haklarını kullanmaları farklılık göstermektedir. Bir diğer talepleri ise kefil olmaktadır. Bu tarz her hangi bir sorun ile bankalar arası ilişkileriniz kötü ise talep edecek olduğunuz konut kredisi için süreç biraz sancılı olabilmektedir. Hatta kredi çıkmama durumu göz önünde olmaktadır.

Konut kredisi başvuru evrakları olarak genellikle her banka aynı evrakları talep etmektedir. Başta kimliğinizi belirten kimlik, ehliyet veya pasaport ile işlemlerin birinci evrakı tamamlanmaktadır. İkinci aşamada ise gelir belgeniz olması gereklidir. Burada ne kadar fazla geliri belgelendirebiliyor iseniz banka tarafından sunulacak olan indirimli konut kredisi üst limiti buna bağlı olmaktadır. Yüksek gelir beyanını resmi olarak yapılabilmesi konut kredisi geri ödeme vadesini de etkileyen unsur olmaktadır. Bankalar çekecek olduğunuz konut kredisi ödeme limitini gene maaşınızın veya aylık gelirinizin 3/2 sinden fazla verememektedir. Düşük gelir belgesi ile bankadan konut kredisi talep ettiğinizde geri ödeme süresi uzamakta ve bu durumda da gene zamandan kaynaklı faiz oranı artmaktadır. İndirimli konut kredisi almak için aylık belgelenen ve gerçek rakamlar ile hareket etmek ileride zorlanmanızın önüne geçecektir. Yüksek gelir çetelesinden oluşan gelir belgeniz ile kefilsiz olarak konut kredisi alma şansınız olmaktadır.

konut_kredisi_başvuru_evrakları

                         konut kredisi başvuru evrakları

İndirimli Konut Kredisi Başvurusunda İstenilen Evraklar ve Belgeler

  • İndirimli konut kredisi Başvuru Formu,
  • Kimliğinizi belirten resmi belge (Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi)
  • Maaş bordrosu ve ek gelir belgeleri,
  • Serbest meslek gruplarında çalışanların bağlı oldukları odalardan ve meslek kuruluşlarından edinecekleri güncel üyelik belgesi
  • Tüzel kişilerin ortağı oldukları şirketin ticaret sicil gazetesi ilanları ve ticaret sicil gazetesi ilan sayfası
  • İndirimli konut kredisi ile alınmak istenilen konutun tapu belgesi fotokopisi,
  • Ek belgeleri gerekli görür ise indirimli kredi almak istediğiniz banka talep etmektedir. Burada genelde ek her hangi bir evraktan daha ziyade kefil istenebilmektedir.

Gelir belgelenmesi sonrasında da almak istediğiniz konutun durumu da alınacak olan kredinin indirimini belirlemektedir. Sıfır bir konut ile on yıllık bir konuta verilen kredi miktarı ve faiz oranı aynı olmamaktadır. Proje bazlı konut kredisi almak istediğinizde de yapılmakta olan konutun yüzde 80 oranında tamamlanmış olması gereklidir. İndirimli konut kredisine ulaşmak için kimlik ve gelir belgesinden sonra almak istediğiniz konutun tapusu da istenmektedir. Ekspertiz tarafından konut üzerinde inceleme yapılarak değer ortaya çıkartılmaktadır. Ortaya çıkartılan değerin yüzde 80 oranında kredi ile alınması sağlanır iken yüzde 20 peşinatın olması gereklidir. Bu kısımda peşinat oranı ne kadar yüksek olur ise alınacak olan indirimli konut kredisi faizi ve ek masrafları aynı oranda düşecektir.

indirimli_konut_kredisi_almak

                      indirimli konut kredisi almak

Her hangi bir sorun yaşanmadan indirimli konut kredisi başvuru işlemi yapılmasından sonra hakkınızda kötü bir banka sicili yok ise birkaç gün içinde hatta aynı gün içinde krediniz onaylanmaktadır. Fakat sicilde her hangi bir sorun var veya kefilli olarak kredi kullanmanız söz konusu ise bu süre bir haftaya kadar çıkabilmektedir. Konut kredisini faiz indirimi ile almak için farklı bankaların değerlerini ve alınmak istenilen kredi miktarlarını sorgulatmak ayrıca kar elde edilmesini sağlamaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.