İran Dolar Kuru ABD’ye Tokat Oldu

21 Nisan 2018, 20:15 1.439 görüntülenme

Geçtiğimiz hafta içinde İran dolar kurunu sabitleyerek ülke içinde kriz çıkmasının önüne geçmeyi başarmıştır. Suriye hava saldırısı sonrasında İran üzerinde yaptırım kararları ile bir anda gündem yaratan ABD başkanına İran’dan cevap gecikmedi. Ülke içinde yer alan dolar ile alış verişin banklara ile yapılmasını ve halkın elinde dolar içinde kur sabitleme ile yükselişin önü ne geçmiştir. Bir diğer önlem olarak ise Altın ile alış verişin yapılmasının önünü açması olmuştur. Borsa içinde yükselişe gecen dolar, dolar yorumcusu olan birçok kişi tarafından yükselmesi devam edecek şeklinde düşünülürken İran dolar kurunu sabitleyerek krizi önlemiştir. Diğer taraftan borsa içinde de gene hisse değerleri içinde gene etki görülmüştür. Döviz yorum alanında şaşkınlık yaratan açıklamalara devam edilmektedir.

İran Cumhurbaşkanı Lideri Hasan Ruhani tarafından İran resmi haber ajansına yapılan açıklama ile ABD alınan önlemler ile tokatlanmıştır. Tokat atmış olduğumuz ise dolar kurunun sabitlenmesidir. Düşmanlarımız tarafından atılacak olan her adım için bir tokadımız bulunmaktadır. Döviz yorumları gibi kur üzerinde kriz yaratılmak istendiğinde cesur adımlar atılmasında geri kalmayacaklarını belirtmiştir. İran içinde kriz çıkarak ekonomik alanda köşeye sıkışmasını, ekonomik ambargo sözleri üzerine döviz yorumcularının da öngördüğü yükseliş Hasan Ruhani Cumhurbaşkanı önderliğinde alınan kararlar ile bertaraf edilmiştir. Alınmış olan karar sayesinde dolar kuru sabitlenmiş, dolar ile alış verişler ise sadece bankalar aracılığı ile yapılması için yasal düzenleme yapılmıştır. Dolara alternatif olarak altın ile alış verişin önü açılmıştır.

IRNA haberinin devamında iç ayaklanmalara karşılık açıklamalarda da buluna Hasan RUHANİ yöneticilerin cesur olmasını istemiştir. Halkın zor durumda kalması ile sokaklara çıktığını fakat yetkililerin önlem almakta yetersiz kaldıklarını belirtmiştir.  ABD nin her atak hamlesine karşılık hamlelerinin olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı ekonomik adımları atmada hızlı davranarak küresel alanda söz sahibi olmaya devam etmektedir. Dolar kuru olarak alınan önlemler ve alternatif olarak altın sunulması altın fiyatlarını nasıl etkiler. Ekonomi içinde altın fiyatı yanında hisse değerleri nasıl olur?

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.