İşçinin Hatasını Patronu Düzeltti

2 Temmuz 2018, 19:55 302 görüntülenme

İşçi ve işveren arasında yaşanılan sorunların başında; işçinin işten ayrılması sonrasında yaşadıkları mahkeme süreçleri olmaktadır. İş mahkemelerinin birikmiş olan dosyalardan kurtarılması için alt komisyon şeklinde çalışan uzlaşı komisyonu yada arabulucu ile iş dünyasında yaşanılacak olan maddi sorunların mahkemeye gitmeden önlenmesine gidilmektedir. İşçi ve işveren arasında yasal olarak başlamış olan iş akti belli nedenlerden sonra uzlaşmazlığa dönülmektedir. Bu güne kadar işçilerin genelde mağdur olduklarını belirttikleri mahkemelerden hatta yıllarca süren yargılamalar sonrasında ise işçi hakkını almak kısmında yetersiz kalabilmiştir.

Çıkartılmış olan yasa ile ara bulucu masasında işçi ve işveren alacakları haklar üzerinden düşmüş oldukları uyuşmazlıkları çözmek için bağımsız komisyonda bir araya gelmektedir. Her iki tarafın arasında oluşan sorunların çözülmesinde kısa zamanda sonuç alınmasına gidilmesi için gereken ise karşılıklı anlayış olmaktadır. 70 bin tl bu güne kadar komisyonda işverenlerin işçilerine ödemek zorunda kaldıkları meblağların toplamı olmuştur.

Uzlaşı komisyonuna yapılan başvuru sonrasında haklı nedenlerden dolayı hak taleplerini taksitli veya peşin ödenmesi veya hakkın oluşup oluşmadıkları incelenmektedir. Tekirdağ Çorlu adliyesinde ise uzlaşı komisyonuna başvuran işçi hakkı olarak 8 bin tl talep etmiştir. Fakat işveren yapmış olduğu hesaplama ile işçiye 11 tl borcu olduğunu işçinin yanlış hesaplama yaptığını açıklamıştır. İşçinin alacağı olduğu 11 bin tl tarafa ödenmesi ile uyuşmazlık sorunu ortadan kalkmış ve hakkını ödeyen patron Tekirdağ Çorluda takdir edilmiştir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.