Kapıda Cep Telefonuna Dolar Zammı

27 Mayıs 2018, 19:53 946 görüntülenme

Döviz kurlarında meydana gelen yüzde 30 yakın olan yükseliş sonrasında cep telefonları sektöründe zam haberleri gelmeye başladı. Hangi alanlar zamdan etkilenir? Cep telefonuna gelecek olan zam ne kadar olur? Yeni cep telefonu modellerinin satış fiyatı ve özellikleri gibi değişik kur kurulumları hazırlanmaya başlanmıştır. Döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmanın vatandaşa yansımaları usul usul hissedilmeye başlamaktadır.

Cep telefonları yurt dışından satın alınan lüks tüketim araçları arasında yer almaktadır. Burada lüks tüketim aracı olması ise enflasyon sepetinde yer almayan ve neticede ekonomi verilerinde her hangi bir reel değere sahip değildir. Bu güne kadar cep telefonları üzerinden ve iletişim sektörlerinden kaynaklı olarak vergilerin alınması, mevcut vergilerin artırılması söz konusu olmuştur. Bu gün gelinen dolar ve döviz kuru yükselmesi sonrasında ise cep telefonlarına %20 zam gelmesi gündemdedir. Gelmesi beklenilen cep telefonu zammı ile mevcut modellerin de direk zamdan etkilenmesi gündemde olmaktadır. 1000 Türk lirası cep telefonuna sahip olmak isteyenler ise 1200 tl ödeyerek 200 Türk lirası döviz kurundan kaynaklı zammı hissetmesi kaçınılmaz olacaktır.

Diğer taraftan yeni cep telefonu fiyatları da gene yapılacak olan zamlardan etkilenmesi kaçınılmaz görülmektedir. Yaşanılacak cep telefonu zamları sonrasında ise uzak doğu merkezli cep telefonlarının ülkemizde kullanılması kaçınılmaz olmaktadır. Burada cep telefonlarının meydana gelen batarya patlaması yanında işletim sistemi kaynaklı arızlarda ise garanti olmadığından dolayı kısa zamanda bozulmaktadır. Hatta kayıt ettirilmesinde yaşanılan pasaport zorunlu olmasından dolayı ise sistem zaten 1 ay gibi bir süre sonra kapanmaktadır. Yaşanılacak olan ımeıl kayıt sorunları ve risklerinden dolayı cep telefonu tutkunları gene % 20-25 arasında değişen zamlı cep telefonu fiyatları ile orijinal cep telefonu alma yoluna gidecekleri beklenilmektedir. Burada da döviz kurunun meydana getirdiği etki olarak lüks tüketim cep telefonlarından cebe giren cep telefonu, çıkan ise yüzde 20 fazla para denilmektedir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DOST SİTELER

https://hissesenedi.org/

https://hissesenedi.org/category/hisse-senetleri/