KDV İndirimleri Devam Ediyor

18 Mayıs 2018, 10:16 676 görüntülenme

 Ekonomik verilerin değerlendirilmesi ve enflasyonun önlenmesi için adımlarını atmakta geri kalmayan hükümet kanadı son kdv indirimleri ile devam ediyor. Yatırım ortamının iyileştirilmesi ve yeni işyerleri açılmasının önünde olan yüksek kdv oranları 31 Ekim 2018 tarihine kadar düşürüldü? Yeni KDV indirimi ne oldur? Konut kdv indirimi başladı mı? Petrol ürünlerinde kdv ne oldu? Gibi son haftanın merak edilen konuları oldu.

Kdv indirimi konut alım satın esnasında devlete ödenen verginin düşürülmesi ile başlandı. 4/1 oranında düşürülen oranları devam eden süreçte ise işyerleri için 31 Ekim tarihine kadar işyeri alım satım veya kiralanmasında kdv oranı yüzde 8 e düşürülerek yeni yatırımların yolu açılmış olmaktadır. Konut ve işyeri kdv indirimi sonrasında ise akaryakıt fiyatlarında sabit kur sitemine gidilerek her gün artan yakıt fiyatlarının önü kesilmeyesi yoluna gidilmektedir. Pompa önlerinde yaşanılan tartışmalarında önüne geçen akaryakıtta sabit fiyat ile devlet almış olduğu kdv oranını düşürmüş bulunmaktadır. Akaryakıt fiyatları doların değer kazanması ile otomatik bir şekilde ortalama 15-20 kuruş arasında zamlanmaktadır. Doların yükselmesi ile artan benzin ve mazot fiyatları son günlerde endişe ile izlenmeye başlanmıştır. Burada devreye giren siyasiler devlet tarafından alınan paydan zam yapılması gereken oran kadarında vaz geçilmesi ile yakıtın aynı fiyatta kalmasını sağlamaktadır. Yakıt pompa fiyatları bu şekilde sabitlenmiş olmaktadır.

Yakıt ve benzin zamları özellikle sanayi ve ulaşım alanında sıkıntı yaşanmasını sağlarken alınmış olan yakıt kdv indirimi sayesinde de bir nevi petrol ürünleri sabit kur düzenlemesine geçmiş bulunmaktadır. Konut kdv indirimi ile başlatılan indirim furyasına banka faiz indirimleri ile devam edilirken büyük yapı firmaları tarafından kampanyalar yapılarak konut fiyatları üzerinde yüzde 20 ek indirim yapılmıştır. Son olarak işyeri kdv indirim oranları 31 ekim tarihine kadar yüzde sekize düşürülerek işsizlik başta gelmek üzere birçok alanın yeniden canlanması sağlanmaya çalışılmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.