Konut Almanın Tam Zamanı

5 Mayıs 2018, 12:35 941 görüntülenme

Tapu harcında büyük oranda indirime gidildi? Tapu harcı ne kadar oldu? Tapu harcı haberleri? Ev için tapu harcı kaç para? Tapuların onaylanmasında en gel olarak görülen tapu harcı indirimi başladı mı? Tapu harcı ne zamana kadar geçerli? Tapu harcı indirimi 2018 Mayıs tarihinde bakanlar kurulu kararı ile alınmış olan kısa zamanlı harç indirimidir. Evi, arsası, dairesi veya konut sahibi olmak isteyenlerin merakla beklediği tapu harcı indirimi bakanlar kurulunda alınmış olan karar ile yürürlüğe girmeye hazırlanmaktadır.

konut-almanın-tam-zamanı-indirim-geldi

konut-almanın-tam-zamanı-indirim-geldi

31 Ekim 2018 tarihine kadar geçerli olacak olan tapu harcı indirimi oranları ise belli olmuştur. Vatandaşlarımız tapu harcının mülk veya gayrimenkul değerinin binde 20 kadarı olan tapu harcını ödemesi ile üzerinde ek maddi yük oluşmuştur. Bu yükü azaltmak isteyen hükümet tapu harcı oranının gayrimenkullerin binde 15 değeri kadar alınması yoluna gidecek kararı alarak harçlardan doğan yükü azaltmıştır. Konutta KDV indirimi ise bu açıklama sonrasında devam eden müjdeli haber olmuştur. 31 Ekim tarihine kadar geçerli olacak olan indirimde de gene konut KDV indirimi yüzde 18 den yüzde 8 e düşürülerek gayrimenkul yatırımları içinde ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerine kavuşmalarına yardımcı olunmaktadır. Borsa haberleri olarak yakından takip etmiş olduğumuz kdv indirimi haberleri ile konut KDV oranları yüzde on düşüşle 31 Ekim 2018 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Resmi gazete tarafından bu gün yayınlanarak yürürlüğe giren ilan ile konut KDV oranları yüzde 4 den yüzde 3 e çekilerek aynı şekilde yüzde 18 olan konut teslimat harçları da 31 Kim 2018 tarihine kadar Yüzde 8 olarak uygulanması sağlanmıştır. Konut ve emlak sektöründe canlanmaya neden olacak olan bu resmi gazete duyurusu ile önümüzde ki hafta emlak sektöründe borsa değerlerinin artmasına neden olması öngörülebilir. İnşaat sektöründe etkili olacak olan bu açıklamalar sonrasında direk veya bağlantısı dolaylı olan borsa kağıtları değerlenmeye başlayacaktır. Tapu harcı indirimi yürürlüğe ne zaman girecek diye merak edenler var ise resmi gazetede 5 Mayıs tarihinde yayınlanmış olan tapu harcı indirimi konut KDV indiri mi resmi olarak başlamış bulunmaktadır. Konut tapu harcı indirimi ve konut katma değer vergisi indirimi de gene 31 Ekim 2018 de son bulacaktır.

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.