Konut Fiyatları 2018’de Ne Olur

13 Mayıs 2018, 17:37 1.098 görüntülenme

Ev hayali kuranların yanında yatırım amaçlı olarak konut almak isteyenlerin merakla beklediği ev fiyatları ne zaman düşer 2018 de düşüş yaşanır mı olmuştur. İlk bakışta devlette tarafından alınan vergilerin ve KDV oranlarında düşüş yaşanması ile konu sahibi olmak isteyen ile emlakçılar bekleyiş yoluna girmiştir. Konut fiyatları 2018’de ne olur beklentisi içinde piyasaları hareketlendiren diğer açıklaması banka konut kredilerinin yüzde 1 altına düşürülmesi ile meydana gelmiştir.

Hızla devam eden indirim haberleri ile konut alacak olanlar netlik kazanılıncaya kadar bir bekleme pozisyonu geçmiş durumdadır. Gelinmiş olan ev fiyatları kredi indirim oranları ve etkileri 2018 noktasında;

  • Devlet alacaklarını yapılandırma kararı almış iken borsa haberleri tarafından da duyurusu yapılan konut alım satım masraflarının düşürülmesi kararı alındı. Ev fiyatları ne zaman düşer 2018 yılında diye bekleyiş içinde olanların sorularının yanıt bulmaya başladığı nokta olmuştur.

 

  • Konut fiyatları 2018’de ne olur diye merak edenlerin ve konut sahibi olmak isteyenlerin en büyük sevinci ise gene devlet bankaları tarafından alınmış olan konut kredisi indirim haberleri olmuştur. Ziraatbankası, Vakıfbankası ve Halkbank tarafından başlatılan 2018 konut kredisi faiz indirimi diğer özel bankalarında desteği ile hızla yüzde 1 altına düşen kredi olarak yer almaya başlamıştır.

 

 

  • Özel bankaların destek vermesi ve devlet tarafından alınan konut kredisi tapu harçları KDV oranlarının düşmesi sonrasında büyük emlak şirketleri de fiyatlarından indirim yapma yolunu tercih etmiştir. GYODER, İNDER ve KONUTDER konut fiyatları satış fiyatlarının 2018 de yapılan indirimleri destekler bir şekilde yüzde 20 konut satışı fiyatı indirimi yapma kararı almıştır.

Konut kredisi alacak olan vatandaşlar ile yatırımcıların ev fiyatları ne zaman düşer beklentileri yaklaşık olarak 1 ay süren bir aşama sonrasında net ortaya çıkan indirim olacaktır. Konut fiyatları 2018’de ne olur daha da düşer mi şeklinde bir beklenti ise kısa vadede biriken konutların el değiştirmesi sonrasında sektörün sıkılaşmasına da neden olabilir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.